הרב שיינברג
צילום: מאיר ועקנין, פלאש 90

הרב עזרא שיינברג יפצה כספית אישה בה התעלל מינית

הנפגעת טענה ששיינברג הפך אותה לשפחת מין במשך תשע שנים. פסק הדין קבע: שיינברג יפצה אותה ב-388 אלף שקלים בגין הנזק הנפשי שנגרם לה • ראש קהילת אורות האר"י שבצפת לשעבר הורשע ב-2018 במעשה אינוס ומעשים מגונים בפגיעה בשמונה מתלוננות, ונגזר עליו שבע וחצי שנות מאסר
אורלי אלקלעי וורד פלמן
07 ביוני 2021
18:15

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל את בקשת הנפגעת שתבעה את הרב עזרא שיינברג על שביצע בה עבירות מין, כך הותר היום (שני) לפרסום. לפי פסק הדין שנקבע ביום חמישי, שיינברג יפצה את הנפגעת, תושבת הצפון, ב-388 אלף שקלים בגין הנזק הנפשי שנגרם לה.

בעקבות פסק הדין אמרה הנפגעת: "אני מודה לכל מי שחיזק את ידי ותמך בי. מי שחשב שהעולם הפקר, שידע היום שיש דין ויש דיין בשמים ובארץ". עורכת דינה, דיקלה טוטיאן זייד, מסרה: "אנו עדים לתמורה של ממש ביחס החברה לנפגעים, מחזק לקרוא את המסר החברתי שבית המשפט שולח לנפגעות ונפגעי עבירה".

שיינברג, פעם ראש קהילת אורות האר"י שבצפת, הורשע לפני כשלוש שנים לשבע וחצי שנות מאסר, בגין מעשה אינוס ומעשים מגונים בפגיעה בשמונה מתלוננות. האישה שתבעה אותו, אחת מהשמונה, טענה שהפך אותה לשפחת מין במשך תשע שנים. בתביעתה ביקשה סעד לפיצויים מוגברים בגין הנזקים שנגרמו לה.

הרב שיינברג לא הביעה חרטה בבית המשפט - אלא הכחיש את המעשים המיוחסים לו, וטען שהסכים דאז במשפט הפלילי להסדר טיעון מטעמים פרקטיים, הלכתיים ואישיים, אותם אינו מעוניין לפרסם.

עם הרשעת ראש הקהילה ב-2018, הודיע פרקליטו על כוונת מרשו לערער על העונש. בעקבות כך, אחת הנשים שהותקפו על ידי שיינברג סיפרה בכאן רשת ב' על התחושות הקשות שהדבר עורר בה. בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום", היא אמרה כי "אני לא מבינה איך הוא מעז לערער ואיך הוא בכלל פוצה פה. כי מה שהוא קיבל על כל מה שהוא עשה, זה כלום".

בדצמבר דחה בית המשפט העליון את הערעור, והשופט בתיק אלכס שטיין כתב בהחלטה: "מעשיו המעוותים של המערער נמצאים קרוב מאוד לגרעין הקשה של עבירת האינוס המסורתית, שכן הוא ביצעם לאחר שניצל את מעמדו כרב וכראש קהילה, וגרם לנפגעות לחשוב שמדובר בטיפול ולא במעשים מיניים".