כווית סיטי
צילום: אי-פי

הפרלמנט בכווית אישר: ענישה על נורמליזציה

בכווית יש גם מי שמוכן לדבר עם ישראלים - העיתונאית הכוויתית פג'ר א-סעיד, תומכת בנרמול, ולא מהססת לתקוף את חברי הפרלמנט. לדבריה, היא חלק מרוב דומם שעדיין תומך בנרמול היחסים
רועי קייס
08 ביוני 2021
13:02

סבב הלחימה האחרון בעזה והתסיסה בירושלים - ממשיכים להכות גלים בחלק ממדינות האזור. במדינות מסויימות, כמו מרוקו, הקמפיינים נגד ישראל היו בולטים במיוחד. אך יש מדינה שהולכת עם הביקורת צעד קדימה - כווית המפרצית שחרטה על דגלה את הסיסמה: "אנחנו נהיה האחרונה שננרמל את היחסים עם ישראל". שם מעבר להפגנות וקמפיינים למען הפלסטינים, הפרלמנט אישר באופן עקרוני הצעת חוק שמטילה עונשים כבדים על מי שמנרמל את היחסים עם ישראל בכל צורה – בין אם בהסכמים או בשיתופי פעולה כאלה ואחרים.

העונשים המדוברים הם מאסר בן חמש עד עשר שנים, בנוסף לקנס כספי - ענישה שמהווה הרחבה לחוק החרם על ישראל מ-1964. הצעת החוק הועלתה בעבר, במטרה לבלום כל גילויי נורמליזציה עם ישראל ולהלך אימים על המנרמלים.

בכווית אומנם יש גורמים איסלאמיסטיים מאוד ניציים בקשר לישראל ולסוגיה הפלסטינית, אך מן המתרס השני יש גם אנשים שלא היססו בעבר להתראיין גם לכאן 11 ולדבר בפה מלא על הנרמול, אך אלו מעטים ובטח שקולם אינו נשמע חזק כמו הקולות שמתנגדים לכל נרמול עם ישראל, שכפי הנראה יקרה רק אחרי שהאחות הגדולה סעודיה תעשה זאת.

גם לאחר הצעת החוק, עדיין יש בכווית מי שמוכן לדבר עם ישראלים - העיתונאית הכוויתית פג'ר א-סעיד, שעוד לפני נרמול היחסים עם איחוד האמירויות ובחריין לא היססה לומר ברשתות החברתיות ובריאיונות למצלמה שהיא תומכת בנרמול, ואף אינה מהססת לתקוף את חברי הפרלמנט. לדבריה, היא חלק מרוב דומם שעדיין תומך בנרמול היחסים.

לצד זאת, אנשים בכווית, שפעם היו מוכנים לדבר עם ישראלים, היום מפחדים או לא מעוניינים לעשות זאת לאחר המבצע בעזה. לא במקרה של א-סעיד, שאינה חוששת להיענש או להטיל אחריות על חמאס בכל מה שקשור למבצע. הדברים שאמרה עשויים לעורר גלים בכווית, כמו שקרה לפני שנתיים.