דובר צה"ל לשעבר רונן מנליס
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מנליס על מות הקצין: "בשם ההגנה על הסוד, לחצו פליי על רב סרן שמועתי"

דובר צה"ל לשעבר התייחס לפרשת מותו של הקצין בכלא. "הייתה בצה"ל אמונה אמיתית שאם מה שהקצין ניסה לעשות יתגלה, ביטחון המדינה ייפגע עוד יותר", הסביר מנליס
קלמן ליברמן
08 ביוני 2021
13:26

פרשת מותו של קצין המודיעין בכלא | דובר צה"ל לשעבר, תא"ל במיל' רונן מנליס, הסביר הבוקר (שלישי) בריאיון לכאן רשת ב: "אין פה קפריזה, יש פה אמונה אמיתית של צה"ל שאם הסוד, מה שניסה לעשות אותו קצין, יתגלה גם היום, חודשים אחרי האירוע,  הוא יפגע עוד יותר בביטחון המדינה".

לדברי מנליס, אי הדיווח על פרטי הפרשה הוא "טעות שנובעת מרצון טוב לשמור על המדינה ולמנוע פגיעה נוספת". עם זאת, מנליס הדגיש כי ההתנהלות של צה"ל לא מתחברת לעידן המודרני ומאפייני החברה הישראלית. "בשם ההגנה על הסוד, לחצו פליי על רב סרן שמועתי והתחילו הרבה שמועות, שלרובן אין קשר למציאות", הוסיף.

האזינו לריאיון עם תא"ל במיל' רונן מנליס

האלוף במילואים אילן שיף, שהיה נשיא בית הדין הצבאי לערעורים והפרקליט הצבאי הראשי, קרא למנות שופט חוקר לבדיקת הפרשה. שיף אמר לכאן חדשות כי על אף שהוא נותן אמון מלא ברשויות החקירה ובפרקליטות הצבאית, הרי שלאור הנסיבות המיוחדות "אם לא ימונה שופט חוקר, יתפתחו תיאוריות קונספירציה ואמון הציבור במערכת עלול להיפגע".

אתמול התיר צה"ל לפרסם פרטים נוספים בתיק שהתנהל ביחס לקצין המודיעין. חקירתו נפתחה בעקבות מידע על פגיעה חמורה בביטחון המדינה. מהחקירה עלו חשדות כי הקצין, ששירת ביחידה טכנולוגית באמ"ן, ביצע באופן מודע כמה פעולות שפגעו קשות בביטחון המדינה.

הקצין שיתף פעולה בחקירתו והודה ברבים מהמעשים שיוחסו לו. עוד עלה שהוא פעל באופן עצמאי, ממניעים אישיים, ולא ממניעים אידיאולוגיים, לאומניים או כלכליים. הודגש שהוא לא הופעל על ידי גורם זר, או היה בקשר עם גורמים עוינים. לצד זאת, החקירה העלתה גם כי הקצין היה מודע לפוטנציאל הנזק לביטחון המדינה כתוצאה ממעשיו, ואף ניסה להסתירם.

בחקירה נבדקו גם הליכי הבקרה והפיקוח ביחידתו של הקצין. בד בבד, נערך תחקור פיקודי-מקצועי ביחידה, לטובת למידה והפקת לקחים. בסיום החקירה הוגש נגדו כתב אישום המייחס לו עבירות ביטחוניות חמורות. בהחלטה להגיש את כתב האישום ניתן משקל לנזק המשמעותי, לכאורה, שגרמו העבירות.

עוד מסרו בצה"ל שהקצין יוצג על ידי סניגורים בכירים מהסניגוריה הצבאית, בהתאם לבחירתו ולאחר שהתייעץ עם משפחתו. חומרי החקירה הועמדו במלואם לרשות הסניגורים עם הגשת כתב האישום. לאחרונה, הועברו גם חומרים הנוגעים לתהליכי גיוסו לצה"ל.

מטעמים של ביטחון המדינה, הדיונים בעניינו נערכו בדלתיים סגורות, בנוכחות הקצין ובאי-כוחו. משפחתו של הקצין נכחה בחלק מהדיונים. מעצרו הוארך על ידי בית הדין בזמן חקירתו. בהמשך, לאחר הגשת כתב האישום, האריך בית הדין את מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים, בהסכמתו ובהסכמת באי-כוחו, שניתנה מטעמים מעשיים, וללא ויתור על טענותיו של הקצין נגד האישומים. לפני שהחל שלב שמיעת הראיות, ובהמלצת בית הדין, החל הליך של גישור.