השבויים הישראלים

בכיר בחמאס: "לפני המבצע הגענו להבנות ראשוניות עם ישראל לגבי מספר האסירים שישוחררו"

עבד אל-חכים חנאני טוען: "לאחר סבב השיחות בתיווך מצרי, ישראל נסוגה ולא הגיבה בחיוב"
שמעון מיג'אן
08 ביוני 2021
11:56

בכיר בחמאס בחוץ לארץ, עבדל חכים חנאני, אומר כי ישראל וחמאס הגיעו לפני הלחימה בעזה, בתיווך מצרי, להבנות ראשונות לגבי מספר האסירים הביטחוניים שישראל מוכנה לשחרר תמורת חיילים מתים, ומספר האסירים שהיא מוכנה לשחרר תמורת חיים. חנאני, ששוחרר בעסקת שליט וגורש, אמר היום (שלישי) בריאיון לתחנת רדיו בגדה כי לאחר סבב השיחות, ישראל נסוגה ולא הגיבה בחיוב.

שלשום, ערוץ אל ג'זירה הקטרי פרסם הקלטה בעברית של אחד השבויים הישראלים בעזה לכאורה. לאחר הפרסום, יצאה הודעה של מתאם השבויים והנעדרים בלשכת רה"מ, ירון בלום, הדוחה בכל תוקף את ההקלטה. "חמאס נמצא במצוקה לאחר המכות הקשות שספג במבצע 'שומר החומות' ועושה כאן ניסיון למניפולציה זולה ושקופה", כך נכתב. "ישראל מודעת היטב למצבם של הבנים הדר גולדין ואורון שאול זכרם לברכה, ושל שני האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד שחצו את הגבול בעודם בחיים".

בשבוע שעבר, פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי עוד לפני המבצע בעזה - ישראל העבירה רשימה של יותר מכמה עשרות אסירים שהיא מוכנה לשחרר. לא ברור אם הרשימה כללה רוצחים ואם כן – כמה. ככל הידוע, חמאס לא השיב להצעה.

כמו כן, מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר בשבוע שעבר כי הם מוכנים לקיים משא ומתן מיידי ובלתי ישיר עם ישראל בעניין עסקת חילופי השבויים. סינוואר רמז שהוא שואף לעסקה שתכלול שחרור של יותר מ-1,000 אסירים ביטחוניים, והוסיף: "בטוחים שאנחנו יכולים לקחת את המגיע לנו - זכרו טוב את המספר 1111". בסיור שקיים עם ראש המודיעין המצרי המבקר ברצועה הוסיף מנהיג חמאס בעזה שהייתה התקדמות כלשהי בעת האחרונה בנושא, אבל היא נעצרה, לדבריו, בגלל המצב הפוליטי בישראל.

קודם לכן אמר סגן מנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה כי זמן קצר לפני הלחימה ברצועה, הושגה התקדמות בשיחות על עסקת חילופי שבויים. אל-חיה אמר היום את הדברים בתום פגישה בין צמרת חמאס בעזה לבין ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל. לדבריו, אם ישראל תהיה רצינית, יהיה אפשר לקדם את העניין במהירות. עוד אמר כי סוגיית השבויים ותהליך השיקום של רצועת עזה הם שני נושאים נפרדים שאין לקשור ביניהם. בכירי חמאס דנו עם הגנרל כאמל הן בסוגיית השיקום של רצועת עזה והן בסוגיית השבויים והנעדרים, ומחר צפוי להגיע לרצועה שליח האו"ם למזרח התיכון טור ונסלן.