תנובה

מנכ"ל תנובה נחקר לאחר שאישר בעצמו תרומות לעמותות הקשורות לבבצ'יק

אייל מליס מכחיש שהתרומות שאישר היו קשורות לרפורמת סימון המוצרים • שלשום העיד מליס עדות פתוחה בפרשה שבה נעצר גם עוזרו של השר ליצמן, מוטי בבצ'יק
משה שטיינמץ
08 ביוני 2021
14:30
עודכן ב 21:00

פרשת השוחד במשרד הבריאות: מנכ"ל חברת תנובה, אייל מליס, שנחקר היום (שלישי) בחשד למעורבות בפרשת השחיתות במשרד הבריאות, הפך לחשוד במתן שוחד לאחר שהתברר לחוקרי המשטרה כי הוא חתום אישית על התרומות שהעניקה החברה לעמותות הקשורות לעוזרו של ליצמן. מליס מודה כי הוא חתום על התרומות, אך מכחיש קשר בין התרומות לרפורמת סימון המוצרים. בינתיים, במשטרה מתכוונים לזמן לעדות חברים נוספים בוועדת סל התרופות, לאחר שהיום העיד אחד החברים.

שלשום העיד מליס עדות פתוחה במסגרת החקירה שמהלכה נעצר גם עוזרו של השר יעקב ליצמן, מוטי בבצ'יק. עו"ד אילן סופר, פרקליטו של מליס אמר בעקבות החקירה: "תנובה, תחת ניהולו של אייל מליס, פעלה ופועלת אך ורק במסגרת החוק. אני משוכנע שבסיום החקירה גם גורמי החקירה ישתכנעו בכך. בכוונתו של אייל מליס להמשיך ולעמוד לרשות החקירה ולשתף עימה פעולה ככל שידרש".

באותו יום נחקר בכיר לשעבר בתנובה שהוא קרוב משפחתו של חשוד אחר בפרשה, ונחקרה עובדת בכירה לשעבר בחברה, בחשד שהייתה מעורבת במתן בהעברת התרומות. פרקליטה עו"ד אייל בסרגליק אמר כי "אין לה כל קשר לא לפרשיה ולא לתרומות של החברה. היה ברור ששמה שורבב על לא עוול בכפה לפרשיה, והיא לא ידעה או יודעת על דבר שאינו תקין".

עורך הדין בסרגליק

הפרשה נחשפה שלשום, כשהמשטרה עצרה שניים מהמעורבים בה בחשד לעבירות שוחד. לפרשה כמה הסתעפויות נוספות, אחת מהן קשורה לענקית המזון תנובה, החשודה שהעבירה כספי תרומה לגופים שונים בתמורה להקלות רגולטוריות.

החשוד המרכזי בפרשה שנחשפה בכאן חדשות הוא מוטי בבצ'יק. מעצרו הוארך בשלושה ימים, ולאחר מכן הוא ישהה במעצר בית של עשרה ימים. עורך דינו עמית חדד מסר: "מקווה שבתום החקירה יתברר שלא עשה דבר". על פי החשד, בבצ'יק, עוזרו הבכיר של ליצמן, קידם הכנסת תרופה לסל התרופות תמורת כספי שוחד. עדיין לא ברור אם קיבל את הכסף במזומן. במשטרה חושדים שנעשתה עסקה לפיה נותני השוחד מימנו פרסום בעיתון שליועץ יש אינטרסים בו, וכך בעצם נתנו את השוחד. 

מעצרם של שלושה חשודים נוספים הוארך שלשום בכמה ימים: מנחם גשייד, עיתונאי ומקורב לשר ליצמן גם כן; מנכ"ל חברת הלובינג "פוליסי", ארז גילהר; ומנכ"ל חברת התרופות "רוש", אבי דנציגר. נוסף למעצרם, כולם ישהו במעצר בית של עשרה ימים.