צנחנים
צילום: עופר צידון

בהתערבות קצינים בכירים: בן של רופא המטפל באנשי המטכ"ל שובץ בצנחנים מבלי שהתקבל ליחידה

פרסום ראשון: הצעיר כשל במיונים ושובץ בגבעתי. בהתערבות ראש אג"ם אלוף אהרון חליוה שונה השיבוץ.
כרמלה מנשה
08 ביוני 2021
17:36

התערבות של קצינים בכירים בצה"ל הביאה לשיבוצו של נער מתגייס לחטיבת הצנחנים אף שלא יועד לשרת בה. הנער, בן של רופא המטפל בקצינים בכירים במטכ"ל, לא התקבל לחטיבה האדומה לאחר ריאיון אישי שנערך לו והוא שובץ לחטיבת גבעתי. הפרטים נודעו לכאן חדשות.

ראש אגף המבצעים בצה"ל, האלוף אהרון חליוה, התערב בעניין והביא לשינוי השיבוץ. במקביל פנה ראש חטיבת כוח אדם באכ"א, תא"ל אמיר וודמני, לראש מדור במיטב, היחידה המופקדת על ביצוע הליכי המיון והשיבוץ של כלל המיועדים לשירות הביטחון, וביקש ממנו לשבץ את הצעיר בצנחנים. ראש המדור סירב לבקשה. תא"ל וודמני פנה ישירות למפקד מיטב שסירב גם הוא לבקשה החריגה. אז  הורה לו תא"ל וודמני להעביר את הצעיר לצנחנים. מפקד מיטב ביקש את ההנחייה בכתב וכך הוא שובץ לבסוף בחטיבה ובהמשך, בהתערבות נוספת, אף הגיע ליחידה מובחרת בצנחנים.

בעקבות המקרה התקבלה תלונה במצ"ח. חוקרי מצ״ח חקרו את המפקדים בשטח וקצינים באגף כוח אדם. עם זאת, קצינים בכירים מאוד לא נחקרו בפרשה. החקירה נסגרה והועברה לבחינה במישור הפיקודי. סגן הרמטכ"ל לא מצא חריגה מסמכות, אך חידד את הרגישות שיש לגלות בעניין שיבוצים. 

מצה"ל נמסר בתגובה: "החייל ביצע מספר גיבושים ומיונים ליחידות מובחרות המאפשרים להגיע לחטיבת הצנחנים. על אף שעבר בהצלחה את המיון לחטיבה, לא שובץ בה בשל שיקולי המערכת. בעקבות תלונה בדבר התערבות בשיבוצו, נפתחה חקירת מצ"ח. מהחקירה עלה כי על אף שלא יועד לשרת ביחידה זו, שיבוצו ביום הגיוס בחטיבת הצנחנים נעשה באישור הגורמים המוסמכים ובהתאם למכסות נוספות. החקירה נסגרה והועברה לבחינה במישור הפיקודי. הנושא נבדק על-ידי סגן הרמטכ"ל אשר לא מצא בנושא חריגה מסמכות אך חידד בפני הגורמים המעורבים את הרגישות שיש לגלות בנוגע לשיבוץ חיילים בצה"ל ואת החשיבות לוודא שההתנהלות תהיה הוגנת ושיוויונית".