פרשת מות קצין המודיעין בכלא, אמ"ן

מות קצין אמ"ן בכלא: "בחור מופנם שלא דיבר על המעשים שביצע"

חיילים ששירתו עם הקצין שמת בעת מעצרו בשיחה עם כאן חדשות: "רוב הזמן היה לבד" • צה"ל הקים ועדת בדיקה בראשות ראש אכ"א לבחינת התנהלות הסוהרים
איתי בלומנטל
08 ביוני 2021
21:15

מות קצין המודיעין בכלא: חיילים ששהו לצד הקצין מאמ"ן שהואשם בעבירות ביטחוניות ומת בעת מעצרו מספרים על אדם מופנם, שקט, שמיעט לדבר ולא שיתף אותם בנסיבות שהובילו למעצרו. אחד מהם אמר היום (שלישי) לכאן חדשות: "הוא היה נראה אחלה של בן אדם, שקט, צנוע וחבל שככה זה נגמר. הוא לא היה נראה אובדני. אחרי הדיונים בבית המשפט היינו שואלים לשלומו, אבל על מה שהוא עשה הוא העדיף לא לספר".


חייל נוסף ששהה עם הקצין בכלא סיפר: "רוב הזמן הוא היה לבד. תקשר רק עם המפקדים ועם אנשים בודדים שכן היה לו נח לדבר איתם. אני פניתי אליו ושאלתי אותו למה הוא פה, כי הוא היה נראה חייל שלא עשה כלום. תמים כזה".

לאחר מותו של הקצין הקימו בצה"ל ועדת בדיקה בראשות ראש אכ"א, אלוף יניב עשור, לבחינת התנהלות הסוהרים ולבדיקה האם הטיפול הרפואי והנפשי שקיבל הקצין היו בהתאם להנחיות. בשלב זה טרם התקבלו מסקנות סופיות.

דובר צה"ל לשעבר, תא"ל במיל' רונן מנליס, התייחס  הבוקר בכאן רשת ב להתנהלות צה"ל בפרשה: "אין פה קפריזה, יש פה אמונה אמיתית של צה"ל שאם הסוד, מה שניסה לעשות אותו קצין, יתגלה גם היום, חודשים אחרי האירוע,  הוא יפגע עוד יותר בביטחון המדינה".

לדברי מנליס, אי הדיווח על פרטי הפרשה הוא "טעות שנובעת מרצון טוב לשמור על המדינה ולמנוע פגיעה נוספת". עם זאת, מנליס הדגיש כי ההתנהלות של צה"ל לא מתחברת לעידן המודרני ומאפייני החברה הישראלית. "בשם ההגנה על הסוד, לחצו פליי על 'רב סרן שמועתי' והתחילו הרבה שמועות, שלרובן אין קשר למציאות", הוסיף.

האזינו לריאיון עם תא"ל במיל' רונן מנליס