קיבוץ מעלה החמישה, היום
צילום: כאמל עבידאת יערן קק"ל

השריפות בהרי ירושלים: גובר החשד שמדובר בהצתה

השריפות פרצו בצהריים בהר איתן וסמוך לנווה אילן. דליקות נוספות פרצו גם בשומרון • מאומדן ראשוני עולה כי היקף השריפות עומד על 2,650 דונם
כתבי כאן חדשות
08 ביוני 2021
23:18
עודכן ב 19:57

ככל שחוקרי הדליקות ממשיכים בעבודתם בשעות האחרונות, הולך וגובר החשד כי מקור השריפות בהרי ירושלים הוא בהצתה מכוונת. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. חוקרי המשטרה אוספים צילומים ממצלמות האבטחה כדי לאתר את העבריינים אם אכן מדובר בהצתה מכוונת.

אם אכן מדובר בהצתה, בוחנים החוקרים האם היא נעשתה על רקע לאומני. הסיבה שגורמת לחוקרים לבדוק את האפשרות הזו היא הקירבה של גדר ההפרדה ליערות בהם פרצו השריפות. רק לפני פחות מחודש, כאשר החלו המהומות בישראל, פרצו במקום כמה שריפות שנגרמו מבקבוקי תבערה שנזרקו מכפרים פלסטיניים דרך גדר ההפרדה ושרפו שטחים גדולים מאוד.

35 צוותי כיבוי עדיין פועלים בהרי ירושלים, גם אחרי שהושגה השתלטות על האש שהשתוללה שם משעות הצוהריים בכמה מוקדים. 200 משפחות פונו מבתיהן ועומסי תנועה כבדים נרשמו באזור לאחר שכביש מספר 1 נחסם לתנועה ותנועת הרכבות לירושלים הופסקה לשלוש שעות. דליקות פרצו גם באזור השומרון וגובר החשד כי גם המקור שלהן הוא בהצתות.

מוקדם יותר אמר נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי לכאן חדשות כי הושגה שליטה על האש. בריאיון לתוכנית "ערב ערב" מחדר הפיקוד שהוקם בנווה אילן, אמר רב טפסר שמחי כי צוותי הכיבוי הצליחו לבלום את האש ממערב לקיבוץ מעלה החמישה ומנעו סכנה ליישובים האחרים. הוא הוסיף כי הורה להשאיר צוותי כיבוי במוקדים השונים לאורך הלילה כדי למנוע התחדשות של השריפה. מאומדן ראשוני עולה כי היקף השריפה הוא 2,650 דונם.

יערן קרן קיימת לישראל גידי בשן, מנהל אזור ההר, אמר בריאיון לאסתי פרז בן-עמי בכאן רשת ב, כי "מאות דונמים של יער וחורש טבעי עולים באש ומכלים עצים שגילם עשרות שנים". הוא העריך שמדובר באש שהודלקה בלילה ולא כובתה וכי לא מדובר בהצתה.

מפת מוקדי השריפות בהרי ירושלים

אפרת שלף-טובול, סמנכ"לית מלון יד השמונה הסמוך לנווה אילן אמרה בתוכנית "בחצי היום": "אנחנו אלו שדיווחנו לכיבוי אש, עוד לא קיבלנו הנחיות לפינוי מהמקום" שלף-טובול הוסיפה כי תחילה מדובר היה במוקד אחד של שריפה באזור הוואדי של נטף, אולם תוך חצי שעה נוספו קרוב לעשרה מוקדים לאורך הנחל וההר.

השתתפו בהכנת הידיעה: ורד פלמן, משה שטיינמץ, הדס גרינברג ושרון עידן