t
מצעד הדגלים בירושלים, בחודש שעבר
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

גורמים בממשלה המיועדת: מצעד הדגלים יצעד בשבוע הבא

בשל ויכוחים: החתימה הסופית על ההסכמים הקואליציוניים צפויה רק ביום שישי • בליכוד שוקלים: רוטציה בתפקיד יו"ר ועדות בכנסת. עוד שוקלים במפלגה לפצל את תפקיד מרכז האופוזיציה מתפקיד יו"ר הסיעה
מיכאל שמש ויערה שפירא
09 ביוני 2021
07:37
עודכן ב 20:18

גורם בכיר בקואליציית בנט-לפיד המיועדת אמר לכאן חדשות כי מצעד הדגלים שנדחה ליום שלישי הבא צפוי לצעוד כמתוכנן, כך פורסם הערב (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי אותו גורם המצעד ייצא אל הפועל בתיאום עם המשטרה.

במקביל, בעקבות ויכוחים בקואליצייה המיועדת, החתימה על ההסכמים הקואליציוניים צפויה להתקיים ביום שישי בבוקר, זמן קצר בסמוך לפרסומם ולהגשתם לכנסת. שני מוקשים מרכזיים מעקבים את החתימה על ההסכמים: דרישתם של איילת שקד וזאב אלקין לעגן כבר מעכשיו תקציבים לתחבורה ציבורית ביהודה ושומרון והעימות בין אלקין לבני גנץ בעניין הפיקוח על הבנייה הפלסטינית בשטחי סי.

בתוך כך, ארבעה ימים להשבעה המתוכננת של ממשלת בנט-לפיד ובליכוד כבר החלו הקרבות על מעט התפקידים שיישארו בידיהם - אם אכן יגיעו לאופוזיציה. היום פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי כל בכירי הליכוד, כולל השרים המכהנים, נאבקים כעת על רשות שתי ועדות הכנסת שצפוי הליכוד לקבל. בין היתר, השרים מעוניינים לקבל את רשות הוועדות כדי להימנע מפיטורי היועץ הרביעי.

על פי הפרסום נשקלת אפשרות של רוטציה בתפקיד רשות הוועדה באמצע הכהונה. תפקיד נוסף עליו נאבקים בכירי המפלגה היא יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה. גם כאן נשקל פתרון דומה, לפיו יפוצל תפקיד מרכז האופוזיציה מתפקיד יו"ר סיעת הליכוד. מי שצפוי לקבל את תפקיד מרכז האופוזיציה הוא יו"ר הכנסת הנוכחי יריב לוין. על תפקיד יו"ר הסיעה כנראה תהיה הצבעה, שם מסתמן קרב על התפקיד בין דוד ביטן למיקי זוהר.

הבוקר אישרה הוועדה המסדרת את מועד השבעת הממשלה החדשה ביום ראשון בשעה 16:00. המועד נקבע בידי יו"ר הכנסת יריב לוין אתמול. הוועדה לוותה בצעקות של החברים בה האחד על השני. חבר הכנסת שלמה קרעי (הליכוד) תקף: "אנחנו בדיון מבזה. אתם מוסיפים חטא על פשע וגונבים מאות אלפי קולות מהימין באמצעות בנט וגם מעבירים חוק נורווגי שכמוהו לא היה. אתם ממנים כאן אחד מכל שני חברי כנסת לשר. ממשלת הג'ובים המנופחת".

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי (ש"ס) הצטרף לקרעי ואמרה שמדובר ב"ממשלת שיתוק". מלכיאלי תקף: "כשהילד יגיע למורה לאזרחות וישאל איך הופכים כאן לראש ממשלה, מה יגידו לו? עד היום זה היה האדם שקיבל הכי הרבה קולות. מעכשיו יגידו שצריך להיות הנוכל הכי גדול והשקרן הגדול בתולדות ישראל"

למה ביום ראשון ומה הסיכוי להפתעה? השאלות והתשובות לקראת הקמת הממשלה

הגירוש מגן העדן | האזינו לפרק של "עוד יום"

הניסיון האחרון: כך ניסו בליכוד להביא את שקד

בליכוד נמשכים הניסיונות לטרפד את הקמת הממשלה של נפתלי בנט ויאיר לפיד. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם הבוקר כי ההחלטה אמש במוסדות הליכוד לשריין מקומות ברשימה עבור עריקים, הייתה חלק מהניסיון האחרון לגרום לאיילת שקד לעזוב את ימינה. שקד סירבה להצעה.

ההצעה לשקד הייתה מרחיקת לכת וכללה את המקום השני ברשימת הליכוד, את תפקיד שרת החוץ (בממשלה שתוקם לפני או אחרי הבחירות) וכן את הקמת "סיעת שקד" בתוך הליכוד, שתכלול אותה ועוד שלושה משוריינים שתבחר להביא לרשימה לפי רצונה. הדבר היה מייצר לשקד סיעה משלה, בת ארבעה מנדטים, שתוכל להתנתק מהליכוד לאחר הבחירות ולהפוך לסיעה עצמאית בכנסת. כל זאת, בתמורה לטרפוד ממשלת בנט-לפיד על ידה.

סגן השר מקלב: בממשלת בנט-לפיד לא רוצים חרדים

ברקע המתקפה החריפה של ראשי המפלגות החרדיות על ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, אמר הבוקר סגן השר אורי מקלב מיהדות התורה כי בממשלה של בנט ושל יאיר לפיד לא רוצים את המפלגות החרדיות. "זה כתוב בהסכם. הדברים נארמו במפורש על ידי חבר בקואליציה, אולי בעל הבית שלה - שאת החרדים הוא לא רוצה", אמר מקלב בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם סגן השר אורי מקלב

"כשיהדות התורה או ש"ס עשו הסכמים קואליציוניים, הם לא היו כאלה שבאים להחמיר את הסטטוס-קוו, להוסיף דברים שלא היו. כל מה שהיה זה לשמר את הסטטוס קוו". אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 על פגישה שנערכה במוצאי שבת בין אביר קרא מימינה ליו"ר יהדות התורה משה גפני, שלא הצליחה להביא להתקרבות בין המפלגות.

גורמים במפלגות החרדיות אמרו אמש כי המתקפה החריפה על ראש הממשלה המיועד, נפתלי בנט מצד ראשי הסיעות חרדיות, אריה דרעי, משה גפני ויעקב ליצמן הגיעה לבקשת בנימין נתניהו. גורם ביהדות התורה מתח ביקורת על המהלך ואמר: ”זו הייתה טעות. המתקפה הייתה מוקדמת וחיזקה את בנט בציונות הדתית”.

יכול להיות שזה נגמר? | האזינו לפרק של "עוד יום"