חבר הכנסת בן-גביר, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בן גביר: המפכ"ל אסר עליי לצעוד מחר בשער שכם

לדבריו המפכ"ל טוען כי הצעדה עלולה להרגיז את המוסלמים ולעורר מהומה. "זה קץ הדמוקרטיה", אמר חבר הכנסת והוסיף כי הוא מצפה שראש הממשלה נתניהו יהפוך את ההחלטה • אמש החליט הקבינט המדיני-ביטחוני כי מצעד הדגלים יתקיים ביום שלישי הבא במתווה שיוסכם בין המשטרה ובין מארגני המצעד
יערה שפירא
09 ביוני 2021
17:31

חבר הכנסת איתמר בן גביר ממפלגת הציונות הדתית הודיע הערב (רביעי) כי מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי החליט לאסור עליו ועל חברת הכנסת מאי גולן לצעוד מחר בשער שכם בירושלים, בטענה שהצעדה עלולה להרגיז את המוסלמים ולעורר מהומה. בהודעה שפרסם אמר בן גביר כי המפכ"ל החליט בנוסף שלא לאפשר לו לעלות להר הבית היום ומחר.

בתגובה להחלטה אמר ח"כ בן גביר כי "זה קץ הדמוקרטיה". הוא הוסיף כי "המפכ"ל נכשל בטיפול בפורעים בלוד, בדרום ובהר הבית ועכשיו בהחלטה חסרת תקדים הוא פוגע בחסינות חברי כנסת". עוד אמר בן גביר כי הוא מצפה שראש הממשלה נתניהו יהפוך את ההחלטה.

בתוך כך, המשטרה אישרה לערוך הערב תהלוכת סיבוב שערים סביב הר הבית. לראשונה מאז שפרצה מגפת קורונה, לא יוגבל מספר המשתתפים בתהלוכה. על פי התכנון מאות יהודים צפויים להשתתף בתהלוכה ולצעוד ברובע המוסלמי.

אמש החליט הקבינט המדיני-ביטחוני כי מצעד הדגלים יתקיים ביום שלישי הבא במתווה שיוסכם בין המשטרה ובין מארגני המצעד. בהודעה בסיום דיון הקבינט נאמר כי ראש הממשלה נתניהו ראה חשיבות בהגעה להסכמה רחבה על קיום המצעד ועל כן עשה הפסקה בישיבה ופנה לשר הביטחון בני גנץ כדי להגיע להסכמה.

מקורות המעורים בנושא מסרו לכאן חדשות כי במהלך דיון הקבינט צעקה השרה מירי רגב כמה פעמים. על פי אותם מקורות, רגב התפרצה לדברי הרמטכ"ל, אביב כוכבי, וטענה שביטול מצעד הדגלים לא תואם את הצהרות השגת ההרתעה בתום "שומר החומות". לאחר מכן, צעקה השרה גם על שר הביטחון גנץ.

לאחר פרסום ההודעה אמש, אמר בן גביר כי יצעד ביום חמישי ברחבי העיר העתיקה עם דגלי ישראל על אף החלטת הקבינט. בן גביר אמר כי דחיית המצעד היא כניעה לחמאס והתקפלות בפני ארגון טרור. "אני לא מוכן להשלים עם הביזיון הזה", הצהיר.