t
ד"ר מיכאל שראל, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש90

ביטול הפטור ממס לאילת ולנכים ומלחמה בהסתדרות: זו תהיה המדיניות הכלכלית של ממשלת בנט?

ד"ר מיכאל שראל, שעומד בראש פורום קהלת, ממנו שואב ראש הממשלה המיועד השראה למדיניותו, סיפר בריאיון לשאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר על הצעדים הראשונים שהממשלה צריכה לבצע: רפורמות נרחבות - בין היתר במבנה ההעסקה במגזר הציבורי, וביטול פטורים ממס - לעיר אילת, על פירות וירקות ולציבור הנכים
משחקי הכיס
10 ביוני 2021
13:42
עודכן ב 15:42

בין אם זו "תכנית סינגפור", או המדריך "איך לנצח את הקורונה", ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט שואב לא מעט רעיונות מפורום קהלת – מכון מחקר המזוהה עם הימין הכלכלי, ועובד מול הפוליטיקאים כדי לקדם משנה ניאו-ליברלית. רגע לפני השבעת הממשלה של בנט, ריאיון עם ראש הפורום הכלכלי של קהלת, ד"ר מיכאל שראל, יכול להצביע על המדיניות הכלכלית האפשרית של ממשלת בנט-לפיד.

האזינו לריאיון עם ד"ר מיכאל שראל, מתוך משחקי הכיס בכאן רשת ב

בשיחה עם שאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר בתוכנית "משחקי הכיס" בכאן רשת ב, הצביע שראל על שני הנושאים המרכזיים שלהשקפתו צריכה הממשלה לעסוק בהן – רפורמות שמגדילות את פריון המשק, והפחתת הגירעון.

"בממשלות מ-2005 עד היום לא בוצעו רפורמות שמאפשרות להגדיל את הצמיחה, מגדילות את הפריון, שמגדילות את הגמישות התעסוקתית, את התחרות, את היכולת של אזרחים לייבא דברים, לייצא דברים", אמר שראל.

כשהתבקש לפרט את כותרת ה"רפורמות" ליוזמות או חקיקה, בחר שראל להצביע על הגמישות התעסוקתית כיעד עליו יש להסתער. "במגזר הציבורי אי אפשר להזיז עובד ממקום למקום מבלי לשלם דמי מעבר, כמו לשודדי דרכים בימי הביניים. צריך שהממשלה תוכל להשתמש בפחות עובדים, בפחות שעות עבודה, ולתת שירותים יותר טובים בפחות כסף", אמר שראל.

ממשלת חידה כלכלית | עוד יום

וכן, הוא מודע לכך שרפורמה במבנה ההעסקה במגזר הציבורי משמעה פתיחת חזית מול ההסתדרות: "אנחנו נמנעים בשנים האחרונות מלעשות את המלחמה הזאת, ואנחנו משלמים מחיר יקר בכך שהפריון בישראל נמוך, ובמקום להתקרב למדינות המערביות שאנחנו רוצים להידמות אליהן, אנחנו מתרחקים מהן".

לפני שהצביע על הדרכים בהן לדעתו צריך לטפל בגירעון – הדגיש שראל כיצד אין לעשות את זה – העלאת מסים: "האוכלוסייה שהיום עובדת ומשלמת מס הכנסה, תצטרך לשלם יותר, זה יפגע בפריון, יפגע בצמיחה, ואנחנו נמשיך להידרדר בטבלה הבינלאומית של רמת החיים".

מה כן אפשר לעשות כדי לצמצם את הגירעון? "צריך להוריד את הגרעון באמצעות התייעלות, וגם באמצעות הרחבת בסיס המס, כדי שיכלול הרבה דברים שנהנים היום מפטורים והטבות מס - כמו למשל גודש בכביש", אמר שראל.

"צריך לבטל הרבה מהפטורים – הייתי מבטל את שלושת הפטורים הגדולים במע"מ – על אילת, פירות וירקות ותיירות נכנסת. אם היום היינו מחוקקים את חוק המע"מ, אף אחד לא היה חושב עליהם. אין להם שום הגיון כלכלי או חברתי – ויש דרכים הרבה יותר יעילות לעודד צריכת מזון בריא והגעת תיירים".

פטור נוסף ששראל קורא לבטל הוא הפטור ממס הכנסה לו זכאים נכים. "מרגע שקצבאות הנכות עלו והן ממשיכות לעלות, וגם הקיזוז הוקטן כשנכה יוצא לעבוד, אז במסגרת כל הרפורמה הזו מן הראוי לבטל את הפטור השערורייתי של מס הכנסה לנכים. שגם נכה שמרוויח 50 אלף שקל בחודש לא משלם מס", אמר.

הרעיונות של שראל – רפורמה בהעסקה, ביטול פטורים מהם נהנים בין היתר נכים, חקלאים, תיירנים ותושבי אילת, צפויים להביא להתנגדות עזה מלובים חזקים במשק. "אני חושב שממשלת אחדות היא ההזדמנות לעשות את זה. ברגע שמפלגות שנמצאות בקואליציה מייצגות הרבה גופים ואינטרסים אז אפשר להגיע להסכמות שממשלה הומוגנית לא יכולה לעשות. אם לא יעשו זאת, לא יהיה מנוס מהקטנת הגירעון דרך הגדלת מיסים", טען.