מפעלי ים המלח
צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

מים מלוחים דלפו ממפעל בים המלח - וזיהמו את הנחל

מי מלח שדלפו ממפעל פריקלס ששייך למפעלי ים המלח, זיהמו את נחל עמיעז במדבר יהודה • פעיל הסביבה גילי סופר בתוכנית "בחצי היום": נגרם נזק לצומח בנחל ומי המלח חלחלו אל מי התהום. משרד ההגנה: פועלים למנוע מבעלי חיים להגיע למקום
גיא קוטב
10 ביוני 2021
14:25

זיהום בנחל במדבר יהודה: פעילי סביבה דיווחו על זיהום בנחל עמיעז במדבר יהודה, שנגרם מגלישת שפכים מצינור תמלחת של מפעל פריקלאס, מפעל מגנזיום השייך למפעלי ים המלח. פעיל הסביבה גילי סופר סיפר היום (חמישי) לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, כי מדובר בצינור ישן שקרס במקום וגרם להזרמת מאות קובים של תמלחת, תמיסת מי מלח, לנחל.

האזינו לריאיון עם פעיל הסביבה גילי סופר ב"בחצי היום" עם רן בנימיני

סופר הוסיף כי בעקבות פריצת הצינור, מי מלח מחלחלים אל מי התהום במדבר וכי נגרם נזק רב לצומח בנחל בעקבות הפסולת שנשפכה אליו. בתוך כך האשים כי מדובר במדיניות רופסת של המדינה למול מפעלי כימיקלים לישראל, כפי שהייתה לדבריו גם אחרי אסון זיהום נחל אשלים לפני שלוש שנים, כאשר לאחריו עדיין נקטה המדינה במדיניות מקלה למול החברה. 

מי זיהם הכי הרבה? רשימת המפעלים המזהמים של המשרד להגנת הסביבה

המשרד להגנת הסביבה אישר כי אכן זרמו מי מלח מחוץ לצינור המפעל אל תוך הנחל וכי מתבצעת בדיקה בנושא. המשרד מסר שפקחי רשות הטבע והגנים הגיעו לאזור כדי למנוע הגעה של בעלי חיים למים הגלויים. עוד נמסר כי רשות הטבע פנתה אל המפעל בבקשה לשאוב את המים הגלויים, וכי תנקוט בעוד צעדים כדי להגן על בעלי החיים. מצד מפעל פריקלאס שנמצא ביישוב מישור רותם, נמסר כי לא מדובר בגלישת שפכים אלא פיצוץ מקומי של צינור מי ים, שתוקן באופן מידי עם גילוי התקלה.