-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המוקשים שנתניהו משאיר לבנט

ראש הממשלה המיועד עומד להתמודד כבר בכניסתו לתפקיד עם כמה סוגיות נפיצות בהן צעדת הדגלים, פינוי מאחז - וחילופי שבויים
מערכת כאן חדשות
11 ביוני 2021
08:57

ביום ראשון ממשלת בנט-לפיד צפויה לצאת לדרך עם השבעתה, וראש הממשלה המיועד נפתלי בנט יאלץ להכריע בכמה סוגיות נפיצות. ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו השאיר לראש הממשלה המיועד כמה מוקשים, שהוא יצטרך לנטרל במהירות. 

אחת מהסוגיות האלה היא צעדת הדגלים. ביום רביעי האחרון פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בכיר בקואליציית בנט-לפיד אמר לכאן חדשות שהצעדה שנדחתה ליום שלישי צפויה לצעוד כמתוכנן. לפי אותו בכיר, היא תצא אל הפועל בתיאום עם המשטרה

עם זאת, כבר אתמול חמאס הוציא הודעה ואיים: "עוקבים באדיקות אחרי מה שקורה בירושלים ואחרי ניסיונות ההתגרות והתוקפנות, ומזהירים לא לגעת באל-אקצא". המשטרה עצרה שישה חשודים בהפרות סדר סמוך לשער שכם, אחד מהם מוסלמי שחטף דגל משתי יהודיות וזרק אותו לפח, חשוד מוסלמי נוסף תקף אישה יהודייה ואת צוות "ערוץ 20".

כמו כן, חבר הכנסת איתמר בן גביר הגיע למחות ליד שער שכם שבכניסה לעיר העתיקה בירושלים, אחרי שבג"ץ דחה את עתירתו נגד החלטת מפכ"ל המשטרה, שלא לאפשר לו לצעוד עם דגל ישראל משער שכם אל הכותל המערבי. הוא התקבל בקריאות עוינות מצד צעירים ערבים שהיו במקום. כמה מהם החלו להתפרע.

עניין אחר שיעשה כאב ראש לבנט הוא פינוי מאחז אביתר. המאחז נבנה בתגובה לפיגוע הירי בצומת תפוח בתחילת חודש מאי, בו נרצח יהודה גואטה, וכבר גרות בו 47 משפחות. התושבים קיבלו צווי הריסה למבנים, ונתניהו הורה לשר הביטחון בני גנץ להימנע מפינויו עד לבירור מעמד הקרקעות עליהן הוקם, וכדי לברר אם ניתן להסדירו ולהפוך אותו לחוקי. גנץ הודיע לראש הממשלה נתניהו כי הנושא אינו בסמכותו.

נושא אחר שעלול לגרום לבנט צרות מכמה כיוונים הוא נושא עסקת חילופי השבויים עם חמאס. מאז מבצע שומר החומות, ישנם עוד ועוד דיווחים על משלחות של מצרים וחמאס המדברות בעניין. כמו כן, בכירים בארגון הטרור התבטאו בשבוע האחרון כי הושגו הבנות ראשוניות עם ישראל לעסקה. 

במוצאי שבת האחרונים, חמאס אף הגביר את הלחץ והחל בלוחמה הפסיכולוגית, כשערוץ אל ג'זירה הקטרי פרסם הקלטה בעברית של אחד "השבויים הישראלים" בעזה. לאחר הפרסום, יצאה הודעה של מתאם השבויים והנעדרים בלשכת רה"מ, ירון בלום, הדוחה בכל תוקף את ההקלטה. "חמאס נמצא במצוקה ועושה כאן ניסיון למניפולציה זולה ושקופה", כך נכתב.