ולדימיר פוטין, השבוע
-

פוטין לבנט: "מקווה שפעולותיך יסייעו לפתח את יחסי ישראל ורוסיה"

דובר משרד החוץ בטהראן: מדיניות איראן לא תשתנה בעקבות השבעת הממשלה החדשה • "עידן נתניהו נגמר": כלי התקשורת בעולם מתייחסים לחילופי השלטון בישראל • בנט שוחח הלילה עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, ראש ממשלת הודו צייץ את ברכתו בעברית
מתי ברנהרט ונורית יוחנן
14 ביוני 2021
01:45
עודכן ב 11:48

ביום שלאחר השבעת הממשלה ה-36, התגובות ברחבי העולם על חילופי השלטון בישראל ממשיכות לזרום. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שיגר היום (שני) איגרת ברכה לראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט, בה כתב "אני מקווה שפעולותיך יסייעו לפתח את יחסי ישראל ורוסיה". מוקדם יותר אמר דובר משרד החוץ האיראני כי "מדיניות איראן לא תשתנה בעקבות השבעת הממשלה החדשה".

בעולם הערבי ציינו כלי התקשורת את הקמת ממשלת החילופים בשערי העיתונים המרכזיים, גם כי לא בכותרת הראשית. בעיתון א-שרק אל-אווסט היוצא בלונדון נכתב כי "ממשלה ישראלית חדשה מסיימת את שלטון נתניהו". עוד הזכירו בעיתון כי בממשלה החדשה חברים שני שרים ערבים - עיסאווי פריג' וחמד עמאר, וסגן שר מהתנועה האיסלאמית.

מתוך שער עיתון א-שרק אל-אווסט, הבוקר

גם בעיתון א-נהאר שיוצא בלבנון התייחסו לממשלה כזו שמביאה את שלטון נתניהו אל סופו. בעיתון אל-ג'רידה שיוצא בכווית נכתב כי "נתניהו נפל לאחר קרב בכנסת. בנט הבטיח להמשיך את בניית ההתנחלויות ולמנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

מתוך שער עיתון אל-ג'רידה, הבוקר

בתוך כך ממשיכים מנהיגי העולם לברך את נפתלי בנט על מינויו לתפקיד ראש ממשלת ישראל. היום צייץ ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי ברכה בשפה העברית שבו כתב "כבוד ראש הממשלה, ברכותיי על קבלת תפקידך החדש כראש ממשלת ישראל". ראש ממשלת הודו ציין שבשנה הבאה ימלאו 30 שנים להידוק הקשרים הדיפלומטיים בין שתי המדינות. הוא הביע תקווה להיפגש עם בנט ולדון בחיזוק הקשר האסטרטגי בין הודו לישראל.

אמש התקשר נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לבנט ובירך אותו על כניסתו לתפקיד. ראש הממשלה הביע הערכה לנשיא ביידן, קרא לו "חבר גדול של ישראל" והודה לו על תמיכתו במדינה במהלך מבצע שומר החומות בעזה. ביידן אמר לבנט כי ממשלו רוצה לשתף פעולה עם ישראל בקידום השלום והרווחה למען הישראלים והפלסטינים. סגניתו קמלה האריס בירכה בטוויטר את בנט ולפיד והוסיפה כי הממשל האמריקני מצפה להמשיך בשיתוף הפעולה ההדוק עם ממשלת ישראל ולחזק את הקשר בין המדינות.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון בירך גם הוא את בנט ולפיד. בציוץ שפרסם הלילה כתב ג'ונסון כי עם היציאה ממגפת קורונה, מדובר בזמן חשוב ומרגש עבור הבריטים והישראלים להמשיך לעבוד יחד לקידום השלום.