-
צילום: יונתן זינדל ואהרון קרוהון, פלאש 90

צעדת הדגלים אושרה; כיפת ברזל תוגברה מחשש לירי רקטות

המסר של ישראל למצרים: המצעד יתקיים מחר בירושלים, תרגיעו את חמאס • המשטרה נערכת להסלמה בירושלים ובאזורים נוספים בארץ • חמאס מאיים: הצעדה - בבחינת נפץ למערכה חדשה
כתבי כאן חדשות
14 ביוני 2021
12:57
עודכן ב 20:26

צעדת הדגלים אושרה: השר לביטחון הפנים הנכנס עמר בר לב אישר היום (שני) את קיום מצעד הדגלים מחר בירושלים, בתום הערכת מצב עם גורמי ביטחון. במשטרה נערכים עם אלפי שוטרים להתפרעויות באזור הבירה, וגם באזורים נוספים בארץ - דוגמת ואדי ערה, הגליל התחתון ולוד - שבהם התקיימו מהומות אלימות בחודש שעבר. 

מחשש לירי רקטות של חמאס בזמן הצעדה, צה"ל תגבר את פריסת סוללות כיפת ברזל. במערכת הביטחון מעריכים שחמאס יימנע משיגור רקטות מחר, והאירועים יסתכמו בהתפרעויות אלימות במזרח ירושלים והסביבה. בשבוע שעבר ישראל העבירה מסר לחמאס דרך מצרים, לפיו זו זכותה של ישראל לקיים את המצעד ברחבי העיר העתיקה ללא התרסה. עוד בישראל דרשו ממצרים להרגיע את חמאס לקראת הצעדה. בימים האחרונים נרשמה מתיחות בין ישראל ומצרים, ולכן לא ברור כמה מהמסרים הועברו לחמאס. 

מתווה המצעד: הצעדה מחר צפוייה לצאת מרחוב הנביאים לכיוון שער שכם, ברחבת השער יתקיים ריקוד עם הדגלים. הצועדים לא ייכנסו דרך השער ויעלו חזרה מחוץ לחומות העיר העתיקה לכיוון כיכר צה"ל ומשם לשער יפו. חלק מהצועדים ילכו דרך השוק ברובע המוסלמי אל רחבת הכותל. אלפים צפויים להגיע לאירוע. 

ברשימה המשותפת אמרו בתגובה להחלטת השר בר לב כי יותר מדי אנשים שילמו בחייהם על הפרובוקציה הקודמת של הימין הכהניסטי. "אין לאפשר לכהניסטים לצעוד בירושלים המזרחית ולקרוא 'מוות לערבים' - זו לא מחאה אלא הסתה. שפיכות הדמים רעה לפלסטינים ולישראלים, וטובה רק לימין הקיצוני שמעוניין בהנצחת השנאה והאלימות".

בחמאס ובפת"ח קוראים ליום זעם מחר בירושלים ובשטחים בתגובה למצעד הדגלים. גורמים אזוריים מאוד מודאגים מהמצב. גורמים בירדן מסרו לכאן חדשות שעדיף היה שישראל תימנע ממהלכים שעלולים להביא לפיצוץ. גורמים מצריים הוסיפו שהם מקווים שמתווה המצעד מחר יהיה כזה שלא יוביל לפיצוץ. 

מוקדם יותר דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, שלח מסר מאיים לישראל ואמר: "צעדת הדגלים היא בבחינת נפץ למערכה חדשה עבור שמירה על ירושלים ועל מסגד אל-אקצא". בהודעה הוא הוסיף שחמאס דורש כוננות של אזרחי ישראל הערבים ותושבי מזרח ירושלים כדי להתייצב נגד "המתנחלים" בכל האמצעים והכלים. "העם וההתנגדות מאחוריכם במאמץ להכשיל את תוכניות הכיבוש", נכתב. 

יו"ר עוצמה יהודית, חבר הכנסת איתמר בן-גביר, אמר היום כי "הגיע הזמן שישראל תאיים על חמאס ולא שחמאס יאיים על ישראל". בן-גביר הוסיף כי החוצפה של מחבלי חמאס לאיים פעם אחר פעם על ריבונות ישראל בירושלים, היא תולדה של מפכ"ל כושל שנכנע לטרור. "אני מצפה מראש הממשלה הנבחר נפתלי בנט, שלא אחת השתתף בריקודי הדגלים, לעמוד איתן חרף העובדה שהתקפל מכל האידיאולוגיה שלו", הוסיף בן-גביר.

בהכנת הידיעה השתתפו: רועי שרון, גל ברגר, משה שטיינמץ, רועי קייס, כרמל דנגור ושמעון מיג'אן