-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מהפצצה באו"ם ועד החמוצים בכנסת: כך נראה עידן 12 שנות נתניהו

המאבק באיראן, הסכמי השלום וההסתבכות המשפטית: כהונת נתניהו – רה"מ הישראלי שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד – הייתה מלאת תהפוכות והסתיימה לאחר פלונטר פוליטי ארוך במיוחד. אתמול הוא נפרד מהתפקיד, אך מבטיח שעוד ישוב
מערכת כאן חדשות
14 ביוני 2021
18:43

אחרי 12 שנים רצופות בשלטון, בנימין נתניהו נפרד אתמול מהתואר "ראש הממשלה" ועבר אל ספספלי האופוזיציה. נתניהו מילא את התפקיד במשך חמש כהונות, שהן 15 שנים ו-92 ימים - מה שהופך אותו לראש הממשלה הישראלי שכיהן הכי הרבה זמן בתפקיד. הוא נבחר לראשונה ב-1996. בשנת 2009 הוא נבחר בפעם השנייה לראשות הממשלה, ומאז ועד אתמול הוא לא עזב את התפקיד.

בשנת 2013 נתניהו נבחר לכהונה שלישית, כשנפתלי בנט ויאיר לפיד מונו לשרים בממשלתו. כשנתיים לאחר מכן הוא נבחר בפעם הרביעית, והקים ממשלה שהחזיקה מעמד כמעט ארבע שנים. הבחירות שנערכו באפריל 2019 היו תחילתו של משבר פוליטי שהוביל לארבע מערכות בחירות בתוך כשתיים. 

ההיי-טקיסט שהגיע לבלפור: מי אתה נפתלי בנט?

במועד א' של בחירות 2019 מפלגת הליכוד בראשות נתניהו זכתה ב-35 מנדטים, מספר זהה למפלגת כחול לבן, אך הכנסת פוזרה בתוך חודש ובספטמבר של אותה שנה החל סבב הבחירות השני. בבחירות השניות זכתה מפלגת הליכוד ב-32 מנדטים - מנדט אחד פחות מכחול לבן של גנץ. 

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו לעוד יום 

לאחר שגם נתניהו וגם גנץ כשלו בניסיון להרכיב ממשלה, יצאה ישראל לבחירות שלישיות, שהתקיימו בתחילת חודש מרץ 2020 – כחודש לאחר שנגיף קורונה הגיע לישראל לראשונה. מפלגת הליכוד התאוששה מהסבב הקודם והגיעה ל-36 מנדטים, לעומת 33 לכחול לבן. לאחר משא ומתן אינטנסיבי גנץ חבר לממשלת נתניהו ומונה לראש ממשלה חליפי. ממשלת האחדות הזו התפרקה לאחר שלא הצליחו להעביר תקציב מדינה - וכך ישראל הגיעה לסבב בחירות רביעי. 

בחודש מרץ 2021 התקיימו הבחירות לכנסת ה-24, שבהן הליכוד ונתניהו הגיעו ל-30 מנדטים, אך הוא לא הצליח להקים ממשלה. יריביו הפוליטיים לפיד ובנט ניצלו את שעת הכושר, והקימו ממשלה ללא נתניהו, לראשונה מזה 12 שנים.

לאורך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה הוא התמודד עם אתגרים רבים, בהם סוגיית הגרעין האיראני והסכם הגרעין בין איראן למעצמות. הוא הוביל את מדינת ישראל במאבקה בחמאס במבצעי עמוד ענן, צוק איתן ושומר החומות. בשנותיו של נתניהו הכירה ארצות הברית ברמת הגולן כחלק משטחה של ישראל, והעבירה את השגרירות האמריקנית לירושלים.

יכול להיות שזה נגמר? | האזינו לעוד יום 

בשנה וחצי האחרונות הוביל נתניהו את המאבק במגפת הקורונה, חתם על הסכמי שלום ונורמליזציה עם איחוד האמירויות, בחרייןומרוקו ופיתח את הקשרים עם מדינות נוספות במפרץ דוגמת עומאן וסעודיה. בד בבד, נתניהו נאלץ גם להתמודד עם המשפט שמתנהל נגדו, והיה לראש הממשלה המכהן הראשון שעומד לדין בזמן כהונתו. מול נתניהו עומדים שלושה תיקים - תיק 1000, 2000 ו-40000 - והוא נאשם בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים.