-
צילום: יונתן זינדל ואוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מה ליברמן מתכנן לחרדים, וביטול הלימודים ביום שישי: התוכניות של השרים החדשים

כבר ביום הראשון לממשלת בנט-לפיד השרים הטריים הכריזו על כיווני העשייה המרכזיים שלהם וסיפקו הצצה לשוני הצפוי בינם לבין קודמיהם. אלו כמה מהמהלכים שמתכוונים לקדם בממשלה החדשה
כתבי כאן חדשות
14 ביוני 2021
22:01

כבר ביום הראשון לממשלת בנט-לפיד השרים החדשים הכריזו על כיווני העשייה המרכזיים שלהם וסיפקו הצצה לשוני הצפוי בינם לבין קודמיהם. מהמדיניות הכלכלית ועד למתן עצמאות במערכת החינוך - אלו כמה מהמהלכים שמתכוונים לקדם בממשלה החדשה. 

משרד האוצר: בלי העלאת מיסים, עם שילוב חרדים בשוק

אחת מהמשימות הדרמטיות של הקואליציה הזו, שתשפיע גם על שרידותה של הממשלה החדשה, היא העברת תקציב מדינה. שר האוצר הנכנס אביגדור ליברמן הציג היום (שני) כמה קווי יסוד בנוגע למדיניות הכלכלית שהוא מתכוון לקדם, שתשפיע גם על עשיית התקציב. ראשית, ליברמן הבהיר שכל עוד זה תלוי בו, לא תהיה העלאת מיסים בקרוב. 

נוסף לכך, שר האוצר החדש מקדם את הפסקת תשלום דמי החל"ת למובטלי הקורונה עד גיל 45 כבר בסוף החודש הנוכחי. זאת בניגוד לתוכנית של קודמו בתפקיד ישראל כ"ץ, שדיבר על הפסקת תשלום דמי החל"ת למובטלים עד גיל 28. עדיין לא בטוח שהמהלך הזה יעבור במתווה הנוכחי, דיונים נוספים יתקיימו בנושא וכדי שהדבר יאושר יש צורך בחקיקה. 

בנוגע למגזר החרדי ליברמן אומר שהוא לא יפגע בו, אך יפעל לתמרץ בתי ספר חרדיים להכניס לימודי ליב"ה ולשלב את הגברים במגזר בשוק העבודה. באופן כללי, התחושה במשרד האוצר היא של התחלה חדשה. ליברמן מגיע עם מנכ"ל חדש, איש אגף התקציבים לשעבר רם בלינקוב. הוא דיבר היום על דרג מקצועי שלא מורכב מ"פקידים", אלא מ"משרתי ציבור", ומשדר שהוא מעוניין לעבוד בשיתוף פעולה עם אנשי האוצר. 

משרד המשפטים: סער קרוב מאי-פעם לפיצול תפקיד היועמ"ש

שר המשפטים הנכנס גדעון סער אמר היום עם כניסתו לתפקיד שהוא הגיע כדי לשמור על המערכת ולא להרוס, אך יש דברים שצריך לשנות. המהלך הראשון והעיקרי שהוא רוצה לקדם הוא פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה. עיקר המהלך אומר שליועץ תהיה סמכות לייעץ לממשלה בעניינים חוקתיים, חוות דעות וכדומה. מנגד, הסמכות הפלילית שהייתה חלק מתפקידו תועבר לפי המודל החדש למי שיהיה התובע הכללי. ככל הנראה יהיה מדובר בשידרוג לתפקיד של פרקליט המדינה, שיקבל סמכויות של תובע כללי. 

לא מעט שרים ניסו לקדם מהלך כזה בעבר ולא הצליחו. גורמים בתוך מערכת המשפט ומחוץ לה מעריכים שהסיכוי של סער להצליח בפיצול התפקיד גבוה מאי-פעם. נראה שבמשרד המשפטים יש יותר נכונות לקבל את המהלך של סער, ייתכן שהסיבה לכך היא שהוא לא נתפס כמי שעושה את זה מתוך אינטרס פוליטי, אישי או של התרסה. 

מהלכים נוספים שסער מתכוון לקדם - מתן דגש לזכויות האזרחים במשפטים אזרחיים ופליליים, הפחתת מספר כתבי האישום וקיצור הליכים. דבר נוסף ששר המשפטים מתכנן לעבוד עליו הוא  חוק יסוד החקיקה, שיסדיר בין השאר מתי בג"ץ יכול להתערב בעבודת הכנסת. 

משרד החינוך: יותר עצמאות למנהלים, קיצור שבוע הלימודים

שרת החינוך הנכנסת יפעת שאשא-ביטון ניצלה את טקס חילופי השרים כדי להציג את השינויים שהיא שואפת לחולל במערכת החינוך. השינויים העיקריים הם מעבר של מעונות היום מאחריות של משרד הרווחה למשרד החינוך; מתן דגש לערכים חברתיים, ציוניים, יהודיים ודמוקרטיים; מתן אוטונומיה למנהלים, קידום מעמד המורים וצמצום של מספר בחינות הבגרות. 

שינוי נוסף שהיא מעוניינת לקיים הוא מעבר לחמישה ימי לימוד בתיכון. בבתי הספר היסודיים ילמדו חמישה ימים ויום שישי יוקדש להעשרה. בלשכת השרה אומרים שאנשי המשרד יחלו לגבש את התוכנית הזאת בשבועות הקרובים, ושיישומה תלוי גם בשאלה אם הממשלה תאריך ימים. 

משרד הבריאות: מחכים לראות מי יהיה מנכ"ל הבא 

הסוגייה המרכזית שמעסיקה את משרד הבריאות היא מי יהיה מנכ"ל המשרד הבא. פרופסור חזי לוי מונה לתפקיד כמשרת אמון של שר הבריאות לשעבר יולי אדלשטיין. בסביבתו של השר הנכנס ניצן הורוביץ אומרים שייקח עוד כמה ימים להגיע להחלטה. 

המועמדים המובילים לתפקיד

> פרופסור נחמן אש - ממונה הקורונה שתפקידו צפוי להסתיים בקרוב

> יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופסור נדב דוידוביץ'

> ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר, פרופסור סיגל סדצקי

>מנהלת אגף טכנולוגיות במשרד הבריאות, ד"ר אסנת לוקסנבורג

> ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס

בעיה נוספת שעימה יצטרך להתמודד הורוביץ - מצבם הקשה של בתי החולים הציבוריים בישראל. מנהלי בתי החולים מתכוונים לחדש כבר מחר את מאבקם בדרישה לתקציבים ובמחאה על היעדר משאבים, כוח אדם ופערים גדולים בין הפריפריה והמרכז. המנהלים התריעו שמצבם הכלכלי של בתי החולים מידרדר ושיש סכנה שהם לא יוכלו לשלם לעובדים משכורות בסוף החודש. 

בהכנת הידיעה השתתפו ליאל קייזר, תמר אלמוג, אוריה אלקיים וקטי דור