צעדת הדגלים 10.5.21
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הסיפור שאינו נגמר | הזווית

צעדת הדגלים צפויה להתקיים היום בעיר העתיקה בירושלים, במה שנראה כמו פרק נוסף בסאגה. הקולות ששמענו בימים האחרונים מזכירים יותר מדי את הפעם הקודמת, וכולנו זוכרים איך היא הסתיימה
הזווית
15 ביוני 2021
07:25

את הסאגה הזאת נדמה שכבר כולם מכירים בעל פה. יותר מחודש לאחר המועד המקורי שלה ביום ירושלים, פרשת צעדת הדגלים פשוט מסרבת לעזוב אותנו. למי שצריך תזכורת: בזמן שהפגנות הפרו את השקט בשכונת שייח' ג'ראח בחודש שעבר, והאיומים מצד חמאס החלו להגיע, בלב ירושלים נערכה צעדת הדגלים הנפיצה. את מה שקרה אחר כך כולם כבר זוכרים, אזעקות שקטעו את הצעדה, טילים לעבר ירושלים ולאחר מכן שבועיים של מבצע צבאי, רקטות מעוטף עזה ועד השרון ומהומות אלימות ברחבי המדינה. 

בשבוע שעבר כמעט קיבלנו שידור חוזר. בעיתוי שעורר ביקורת רבה עלתה דרישה לקיים את הצעדה שנקטעה בטרם עת, הפעם ביום חמישי האחרון, ימים ספורים לפני מועד השבעת ממשלת בנט-לפיד, שבימין אז שאפו עוד לסכל. פתאום מצאנו את עצמנו באותו תרחיש - המארגנים דרשו לקיים את הצעדה במתווה המקורי שלה, המתנגדים אמרו שמדובר בהבערה מיותרת של השטח, הפוליטיקאים רבו, המשטרה נערכה, בדרג הביטחוני הזהירו מהסלמה, חמאס איים, ובסוף התקבלה החלטה לדחות את המצעד בשבוע ואולי נמנעה הסלמה ברגע האחרון.  

היו שחשבו שהשבוע אולי משהו ישתנה. בימים שעברו מאז המועד הקודם בו רצו לקיים את המצעד ועד היום (שלישי) בו הוא צפוי להתקיים, נפל דבר במדינת ישראל. לראשונה מזה 12 שנה קמה ממשלה שהעומד בראשה הוא לא בנימין נתניהו, והרכב הממשלה שינה את פניו. במקום השר לביטחון פנים אמיר אוחנה, שתמך בקיום המצעד, קיבלנו את עמר בר-לב. כבר ביומו השני בתפקיד עמד ח"כ מהעבודה והשר הטרי במשרד לביטחון פנים מול אחת מההחלטות הקשות בכהונתו, והעדיף לשמור על הסטטוס קוו ולא לאתגר את המערכת הפוליטית. 

בדיון עם מפכ"ל המשטרה שבתאי וגורמי ביטחון, אישר בר-לב את קיום המצעד, שאמנם לא ייכנס דרך שער שכם, אבל יעבור ברחבתו, שם יקיימו הצועדים את ריקוד הדגלים. בדומה לשבוע שעבר - גם הפעם, בהערכת המצב בה נכח בר-לב העריכו גורמי הביטחון כי קיום המצעד יוביל להתפרעויות באזור הבירה וגם באזורים נוספים בארץ, דוגמת ואדי ערה, הגליל התחתון ולוד. כאן זה כבר מתחיל להישמע מוכר למדי. 

במערכת הפוליטית חזרו להתכתש סביב קיום הצעדה כאילו לא הושבעה ממשלה חדשה - ברשימה המשותפת אמרו ש"אין לאפשר לכהניסטים לצעוד בירושלים המזרחית ולקרוא 'מוות לערבים'". ח"כ בן גביר שרק בשבוע שעבר הגיע לשער שכם כדי לשאת הצהרה, במחאה על ביטול המצעד הקודם, כבר הספיק להתבטא גם הוא בעד קיום המצעד: "הגיע הזמן שישראל תאיים על חמאס ולא שחמאס יאיים על ישראל"

והנה עוד קול מהעבר הלא רחוק - בחמאס ובפתח קראו ל"יום זעם" בירושלים ובשטחים בתגובה למצעד. דובר חמאס כבר הספיק לאיים ואמר כי "צעדת הדגלים היא בבחינת נפץ למערכה חדשה עבור שמירה על ירושלים ועל מסגד אל-אקצא". במקביל, גורמים בירדן מסרו לכאן חדשות שעדיף היה שישראל תימנע ממהלכים שעלולים להביא לפיצוץ. גורמים מצריים הוסיפו כי הם מקווים שמתווה המצעד מחר יהיה כזה שלא ילהיט את הרוחות. 

את אקורד הסיום שגרם לנו לבדוק שוב את לוח השנה ולוודא שאנחנו לא שבוע או חודש אחורה, קיבלנו מצה"ל - שהורה על תגבור פריסת סוללות כיפת ברזל מחשש לירי רקטות. כרגע ההערכה במערכת הביטחון, היא שחמאס יימנע מירי רקטות מחר וכי האירועים יסתכמו באלימות במזרח ירושלים והסביבה. 

נדמה שלא משנה אם זה בנט או נתניהו, אוחנה או בר-לב, ממשלת ליכוד או ממשלת בנט-לפיד. אם הייתה תקווה שהרוחות החדשות שמנשבות במסדרונות הכנסת ישפיעו על ההחלטה לקיים את המצעד, או על הרצון התמידי של חמאס וגורמים קיצוניים אחרים להלהיט את השטח אם וכאשר יתקיים, כנראה שהגיע הזמן להתבדות - עד כה, הסרט חוזר על עצמו במדויק, הפעם עם קאסט קצת שונה. כשקווי העלילה כמעט זהים, קשה להאמין שהפעם נראה סוף טוב.