תקיפה בעזה, ארכיון

המסר של צה"ל לחמאס: מה שהיה לא מה שיהיה, גם הפרחת בלונים תענה בתקיפה

בתגובה לבלוני התבערה מעזה אתמול, תקף חיל האוויר ברצועה. שר הביטחון הנחה את צה"ל להכין מטרות נוספות • אתמול הוצתו 20 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלונים
כרמלה מנשה ואיציק זוארץ
16 ביוני 2021
00:53
עודכן ב 12:34

אחרי תקיפת חיל האוויר הלילה (רביעי) ברצועת עזה, העביר צה"ל מסר לחמאס לפיו "מה שהיה אינו מה שיהיה, גם הפרחת בלונים תענה בתקיפה". אתמול בהערכת מצב לאחר ההחלטה על התגובה, הנחה שר הביטחון בני גנץ להעביר במקביל מסר למצרים, שירי על ישראל יפגע ביכולת להתקדם בשיחות.

גנץ הנחה את צה"ל להכין מטרות נוספות לתקיפה במקרה שיהיה בכך צורך. במקביל, צפויים במערכת הביטחון לחזור ולקדם את השיח עם המצרים בנוגע להפסקת האש וקידום עסקה להחזרתם לארץ של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד והשבת גופותיהם של אורון שאול והדר גולדין. 

צה"ל תקף הלילה ברצועת עזה בפעם הראשונה מאז מבצע שומר החומות. התקיפה הגיעה בעקבות שיגור בלוני התבערה אל עבר יישובי העוטף, והפרות הסדר על הגדר. מצה"ל נמסר כי מטוסי קרב תקפו מתחמים צבאיים של חמאס בחאן יונס, שבדרום הרצועה. עוד נמסר כי "צה"ל ערוך לכל התרחישים וביניהם חידוש הלחימה". אתמול הוצתו כ-30 שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלונים.

אתמול דווח שבעזה שיגרו מסר לישראל וביקשו: אל תגיבו על בלוני התבערה. גורם ביטחוני הדגיש הבוקר כי צה"ל הכין עצמו לאפשרות של חידוש הלחימה. תוכניות שכוללות מטרות הוצגו לרמטכ"ל ולשר הביטחון בימים האחרונים. עם זאת, ההערכה היא שהאירועים לא יביאו להסלמה של ממש. אם כי בעזה, וגם בלבנון ובאיראן, בוחנים את ישראל בתקופה הזו.

כ-5,000 בני אדם השתתפו אתמול במצעד הדגלים שנערך בירושלים, כשברקע איומים של ארגוני הטרור ברצועת עזה להבעיר את השטח. בנוסף להיערכות מהפרות סדר, פריסת סוללות כיפת ברזל תוגברה.

הרמטכ"ל אביב כוכבי יטוס במוצאי שבת לארצות הברית. לאחר שביטל את נסיעתו לארצות הברית בגלל ההסלמה הביטחונית ומבצע שומר החומות, כוכבי ייצא לפגישות עם ראש המטות המשולבים, היועץ לביטחון לאומי וקצינים אחרים בצמרת משרד ההגנה האמריקני. מדובר בביקור רשמי ראשון של הרמטכ"ל בארצות הברית.