נשיא סודאן אל-בורהאן, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

אכזבה בסודאן מתוצאות חידוש היחסים עם ישראל

בכירים בחרטום אמרו לכאן חדשות כי בהכרזה בבית הלבן לפני כתשעה חודשים הובטח כי ארצות הברית תשקיע במיזמים במדינה האפריקנית. במדינה האפריקנית אומרים כי להסכם היו מתנגדים והשקעות כלכליות במדינה יסייעו לשווק את הנורמליזיציה בציבור הרחב
עמיחי שטיין
16 ביוני 2021
08:40

בסודאן מאוכזבים מהיקף הקשרים עם ישראל וקובלים על מיעוט ההשקעות בענפי החקלאות והטכנולוגיה. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בכירים בחרטום אמרו לכאן חדשות כי בהכרזה על חידוש הנורמליזציה עם ישראל לפני כתשעה חודשים, הובטח כי ארצות הברית תשקיע במיזמים במדינה האפריקנית, אולם ההבטחה טרם מומשה.

עוד אמרו הגורמים לכאן חדשות כי החתימה על ההסכם לוותה בחילוקי דעות בשלטון הסודאני על המהלך. על פי הגורמים, השקעות כלכליות במדינה היו עשויות לשווק את הנורמליזיציה בקרב הציבור הרחב.

בחודש ינואר האחרון ביקרה משלחת ישראלית רשמית בסודאן, לראשונה מאז החל תהליך הנורמליזציה בין המדינות. שר המודיעין דאז, אלי כהן, עמד בראש המשלחת המשותפת למשרדו ולמטה לביטחון לאומי. כהן נועד עם הנשיא עבד אל-פתאח אל-בורהאן, שר ההגנה יאסין אברהים ועם בכירים נוספים בממשל.

הדיונים עסקו בנושאים מדיניים, ביטחוניים וכלכליים, ולראשונה נחתם מזכר הבנות בנושאים אלו בין הצדדים. הבכירים דנו ביציבות הביטחונית באזור, וסיכמו להעמיק את שיתוף הפעולה המודיעיני. כמו כן, עלתה אפשרות לצירופה של ישראל למועצת הים האדום, בה חברות גם מצרים וסעודיה.