בנייה
צילום: גילי יערי, פלאש 90

שר השיכון הנכנס אלקין: מתכוננים לעליית מחירים משמעותית

השר האשים את ממשלת נתניהו שפספסה את ענף הדיור והתריע: "צופים לעלייה של הרבה מעבר ל-5 אחוזים" • על רקע הקמת הממשלה החדשה ובניית תקציב המדינה, בנק ישראל פרסם תוכנית לצמצום הגירעון, ומזהיר כי העלאת ההוצאות הביטחוניות תפגע במאמץ: יהיה קשה לצמצם את הגירעון ללא העלאת מיסים
דנה ירקצי וליאל קייזר
16 ביוני 2021
12:00
עודכן ב 19:14

שר השיכון הנכנס זאב אלקין אמר היום (רביעי) כי הוא צופה סבב עליות מחירים נוסף "מעבר למה שראינו עד עכשיו". בכנס התאחדות הקבלנים האשים את הממשלה האחרונה כי פספסה את ענף הדיור: "הכותרות של הבוקר זה כלום מול מה שנצפה במהלך השנה הקרובה, אנחנו נמצאים בסיבוב מחודש של משבר ענף הדיור".

שר השיכון אלקין בכנס התאחדות הקבלנים: מתכוננים לעלייה משמעותית במחירי הדיור מעבר למה שכבר ראינו@DanaYarkechy pic.twitter.com/KPw8dQtyCU

"זה מלחמת ששת הימים מול מלחמת יום כיפור", המשיך השר. "בשנתיים האלה הממשלה שהייתה משותקת לחלוטין - גם קורונה, גם העדר תקציב. יש ירידה דרמטית בכל הנתונים והפרמטרים ואנחנו מתכוננים לעליית מחירים משמעותית - הרבה מעבר לחמישה אחוזים".

התוכנית של בנק ישראל לצמצום הגירעון: יהיה קשה בלי העלאת מיסים

מוקדם יותר הציג בנק ישראל תוכנית להאצת הצמיחה במשק, על רקע משבר הקורונה ודיוני התקציב שהחלו בימים אלה, לאחר שנתיים שבהן ישראל מתנהלת ללא תקציב מאושר. בבנק ישראל הזהירו: ללא העלאת מיסים יהיה קשה לצמצם את הגירעון. 

כמו כן, בבנק ישראל צופים שככל שההוצאה הביטחונית בתקציב הקרוב תהיה גדולה יותר יהיה קשה ליישם תכניות אחרות להאצת הצמיחה. כך שיישום התוכנית יחייב את הממשלה להעלות מיסים או לבצע קיצוצים בתכניות אחרות. התוכנית מבוססת על ארבעה עקרונות: פיתוח ההון האנושי, השקעה בטכנולוגיה ותשתיות, פיתוח המערכת הפיננסית וטיוב הרגולציה ושימוש בטכנולוגיה לייעול עבודת הממשלה. 

בכל הקשור לפיתוח ההון האנושי, בבנק ממליצים לשפר את החינוך בגילאים 3-0 ולמקד את פעילות הממשלה בגיל הרך בשכבות החלשות, להעביר את הפיקוח על החינוך לגיל הרך למשרד החינוך, לשפר את שכר המורים המתחילים ביחס למורים הוותיקים, לשפר את איכות ההוראה באמצעות שימוש בטכנולוגיה, לפעול לסנכרון ימי החופשה של ההורים והילדים באמצעות ביטול הלימודים בימי שישי, לפעול לקידום החינוך בחברה הערבית. התוכנית מתייחסת גם להגברת לימודי הליבה ולימוד מיומנויות רלוונטיות לשוק העבודה בחינוך החרדי.

השקעה בטכנולוגיה ותשתיות, לפי התוכנית, כוללת הגדלה של היצע הדיור בדרך של הגדלת ההכנסות לרשויות מתושבים, הסבת שטחי תעסוקה למגורים, האצת עבודת ועדות התכנון באמצעות ממשק דיגיטלי, ואימוץ טכנולוגיות חדשניות בהליכי הבנייה. הבנק ממליץ גם על השקעה מיידית בתשתיות ודיגיטציה במערכת הבריאות בפרט ובמגזר הציבורי בכלל, לקדם את ההשקעה בתשתיות מחקר ופיתוח טכנולוגי, הגדלת היקף ההשקעה בתחבורה ציבורית וקידום המעבר לתשתיות אינטרנט מהיר.

עוד מומלץ על שיפור הנגישות לאשראי לחברות הקטנות והבינוניות במשק, קידום החקיקה בנושא בנקאות פתוחה.  השיפורים הנדרשים לייעול עבודת הממשלה, הם אימוץ התקינה הנהוגה במדינות מפותחות ומעבר לרישוי באמצעות תצהיר, להגמיש את תנאי הייבוא במוצרים מסוימים ולקדם הרחבת הדיגיטציה בשירותי הממשלה.