ביה"ח אסותא באשדוד
צילום: פלאש 90

דוח משרד הבריאות: עלייה חדה בתחלואת ילדים

בין הסיבות האפשריות לעלייה בתחלואה היא ההתקהלויות המחודשות והורדת המסכות • טרגדיה בבית החולים שיבא: ילד בן 12 מת במפתיע מסיבוך של מחלה ויראלית
קטי דור ונוב ראובני
16 ביוני 2021
18:00
עודכן ב 21:46

מהדוח השבועי לבקרת מחלות של משרד הבריאות עולה כי יש עלייה חדה בדלקות ריאה בילדים בגילים 5-0, בקופות החולים מכבי וכללית - יותר מהממוצע השנתי. בשבוע האחרון, נצפתה גם עלייה חדה באחוז הביקורים בחדרי המיון של תינוקות בני  2-0 במיון ילדים בשל ברונכיוליטיס, גם מעל הממוצע השנתי.

כמו כן, יש בשבוע האחרון עלייה בכל הגילים בתחלואה של וירוסים בדרכי נשימה עליונות. בין הסיבות האפשריות לעלייה בתחלואה היא ההתקהלויות המחודשות והורדת המסכות.

ילד בן 12 מת במפתיע מסיבוך של מחלה ויראלית

טרגדיה במרכז הרפואי שיבא: ילד בן 12 מגבעתיים נפטר היום (רביעי) לאחר שלקה במחלה ויראלית שהסתבכה. בבית החולים הסבירו שהמחלה שבה לקה תוקפת את המוח ואת הלב, וכי מדובר באירוע נדיר מאוד. נער, שהיה בריא בדרך כלל, התמוטט בביתו לאחר שהראה תסמינים רגילים של מחלה ויראלית במשך יומיים. 

צוות מד"א שהוזעק למקום מצא אותו ללא דופק, ביצע בו החייאה ממושכת ופינה אותו לבית החולים ספרא לילדים בשיבא, שם המשיכו להיאבק על חייו במשך יום וחצי כשלבסוף נאלצו לקבוע את מותו. הנגיף שתקף את הנער שכיח יחסית ונקרא "אדנו וירוס". לרוב הוא גורם למחלה קלה עם תסמינים של שיעול, נזלת שלשול וכדומה, אבל במקרים נדירים – כמו במקרה הזה – יכולים גם להיות סיבוכים חמורים הרבה יותר.

בבית החולים מעריכים שהסיבה לתגובה החמורה כל כך,  טמונה כנראה במחלת רקע שלא הייתה ידועה קודם. בשלב הזה ממתינים בבית החולים לתוצאות של כמה בדיקות כדי לנסות ולהבין טוב יותר את נסיבות המקרה. עוד ידוע שהנער לא חלה בקורונה בעבר ולא חוסן נגד הנגיף. 

בבית החולים לא מופתעים מעצם ההידבקות במחלה נגיפית שאולי אופיינית יותר לחורף. זאת מפני שבשבועות האחרונים - מאז הסרת המסכות, ביטול התו הירוק והחזרה המלאה לשגרה - רואים עלייה בהידבקות במחלות הוויראליות אצל ילדים, בשיעורים שדומים לאלה שאנחנו רואים בחורפים.