-

כיצד מנצלת רוסיה את היורו כדי להעמיק את ההשפעה שלה באירופה?

התלונה נגד אוקראינה בגלל מדי הנבחרת לטורניר, המאמצים למנוע ממקדוניה לשנות את שמה, הניסיון למיצוב סוצ'י כפנינת תיירות והתלות האירופית בחברת אנרגיה ממשלתית הן רק כמה מהדוגמאות • יואב זהבי ואורי לביא מלווים את היורו ומדברים על הכול - חוץ מכדורגל | האזינו להסכת "עוד יום"
עוד יום
17 ביוני 2021
09:54

יורו 2020: יואב זהבי ואורי לביא מלווים את היורו ומדברים על הכול - חוץ מכדורגל. והפעם, כיצד מנצלת רוסיה את היורו כדי להעמיק את ההשפעה שלה באירופה? התלונה נגד אוקראינה בגלל מדי הנבחרת לטורניר, המאמצים למנוע ממקדוניה לשנות את שמה, הניסיון למיצוב סוצ'י כפנינת תיירות והתלות האירופית בחברת אנרגיה ממשלתית הן רק כמה מהדוגמאות לכך.

האזינו לפרק "אימא רוסיה" - בהסכת "עוד יום"

רוסיה, אוקראינה וחצי האי קרים

רוסיה סיפחה אל שטחה ב-2014 את חצי האי קרים האוקראיני. ביורו הזה, אוקראינה מציגה בעצם את המדים הרשמיים שלה לטורניר ומשרטטת את המפה שלה על גבי החולצה, רק הבעיה היא שהמפה כוללת את חצי האי קרים, ואם זה לא מספיק אוקראינה גם חושפת את החולצה בקליפ חגיגי. הרוסים משתגעים ומגישים תלונה לאופ"א.

מקדוניה, מקדוניה הצפונית

אוקריאנה משחקת היום נגד מקדוניה הצפונית שעד לפני שנתיים כלל לא נקרה כך. היא שינתה את שמה בעקבות לחץ מצד יוון, שהתנתה את כניסתה של מקדוניה לאיחוד האירופי ולנאט"ו בשינוי שמה. מבחינת רוסיה ההתקרבות של מקדוניה נחשבת איום, והיא מנסה להתערב כדי שלא תשנה את שמה. ההתערבות כוללת התערבות של מיליארדר רוסי שמפיץ "פייק ניוז", ומממן אוהדי כדורגל מקדונים שיצאו להפגין נגד שינוי השם מול הפרלמנט – דבר שהוביל למהומות באותה העת.

אולימפיאדת החורף וסוצ'י

רוסיה לא סובלת ממחסור בשטחים, אם כך מדוע מיקמו את האולימפיאדה דווקא בסוצ'י? כנראה מדובר ברצון למצב את העיר לסוג של פנינת תיירות בין-לאומית, ולמשוך תיירים גם מהמערב. לשם כך רוסיה הוציאה 51 מיליארד דולרים, האולימפיאדה היקרה בהיסטוריה.

התלות של אירופה בחברה רוסית ממשלתית

אחת המממנות הכי מרכזיות של כדורגל אירופי בכלל וכדורגל נבחרות בפרט היא חברה רוסית ממשלתית שנקראת "גזפרום". שהינה חברת הגז והנפט הגדולה ביותר ברוסיה, ומפיקת הגז הטיבעי הגדולה בעולם. היא אחת מ-100 החברות הגדולות בעולם, וגם החברה הגדולה ביותר ברוסיה מבחינת רווח. המשמעות היא שאם גזפרום מחליטה שהיא מפסיקה לעבוד עם אירופה אין חשמל ביבשת. שכן היא מזרימה את רוב האנרגיה למערב אירופה, גרמניה ומדינות האיחוד תלויים בה לגמרי.