-
צילום: דוברות המשטרה

9 ערבים מואשמים בביצוע לינץ' במשפחה יהודית

כתבי אישום הוגשו נגד תשעה תושבי הכפר זלפה שתקפו רכב של משפחה יהודית שנכנסה בשוגג לאום אל פחם, בזמן המהומות בערים המעורבות לפני חודש • אב המשפחה בריאיון ל"בחצי היום": "הרגשתי שאני הולך לאבד את החיים שלי בכל רגע"
אורלי אלקלעי
17 ביוני 2021
11:18

המשטרה הודיעה היום כי תשעה תושבי הכפר זלפה שבצפון מואשמים בביצוע לינץ' במשפחה יהודית שנקלעה בשוגג לאום אל-פחם במהלך המהומות שאירעו בזמן מבצע "שומר החומות". על פי כתב האישום, החשודים זיהו את רכבה של המשפחה בכפר לאחר שהגיעה אליו בטעות, בשל חסימת צומת מגידו בכביש ואדי ערה.

החשודים חיכו לרכבים של יהודים שייכנסו לכפר בעקבות חסימת הצוממת, וכשזיהו כי מדובר ברכב של יהודים, החלו לזרוק עליהם אבנים. לאחר מכן, כשאב המשפחה שנהג ברכב ניסע להימלט, רדפו אחריו המתפרעים, חסמו את דרכו והחלו ליידות לעברו אבנים ולחבוט בו בעזרת אלות. במושב האחורי ישבו שלושה ילדים קטנים, עליהם גוננה האם בגופה.

מעשה הלינץ' נמשך עד שבני המשפחה חולצו על ידי תושבי אום אל-פחם, שלאחר מכן סייעו למשפחה להגיע למרפאה המקומית בעיר. המשטרה מסרה, כי חקירה מהירה הובילה למעצרו של החשוד הראשון במעשה ובהמשך נעצרו עוד שמונה חשודים. הבוקר, הוגש נגדם כתב אישום בבית המשפט המחוזי בחיפה. 

אב המשפחה בן אור בלטוך, שנהג ברכב באותו לילה, שחזר את רגעי האימה בריאיון עם ליאת רגב ב"בחצי היום" בכאן רשת ב:"זה דקות ארוכות שיש מצב שאתה לא יוצא משם בחיים". הוא סיפר כי לאחר שנחסם הכביש, הוא השתמש ב"ווייז" שהוביל אותו אל תוך הכפר: "חשבתי שהוא לא ייקח אותי למקומות שאסור להגיע אליהם. תוך דקות ספורות מצאנו את עצמנו בכפר והיה מאוחר מדי להסתובב. זיהו אותנו והתחיל מרדף של חצי שעה. הילדים צורחים בבהלה". 

האזינו לריאיון עם אב המשפחה ב"בחצי היום"

בלטוך הוסיף כי בעקבות הטראומה מהמקרה, הוא ואשתו התקשו לחזור לעבודה: "אשתי לא הייתה מסוגלת לצאת מהבית במשך שבועיים מהטראומה. לא חשבתי שזה באמת יפגע וישנה כלכך אבל איפשהו בדיעבד זה גרם לי ולאשתי לאבד את העבודות שלנו". כשנשאל מה צריך להיות גורל הפורעים שהתקיפו את רכב משפחתו, אמר כי יש להאשימם בניסיון ברצח ולהטיל עליהם מאסר עולם.