תקיפת צה"ל ברצועת עזה, הלילה
צילום: דובר צה"ל

ירי לעבר עוטף עזה; כוכבי הורה לצה"ל להיערך לחידוש הלחימה

חיל האוויר תקף עמדת שיגור רקטי ומתחמים של חמאס בעזה ובחאן יונס בתגובה להפרחת בלוני התבערה שהציתו שמונה שריפות בעוטף • חמאס מאיים: "אם ישראל תבצע מעשה טיפשי - ההתנגדות תארוב לה"
איתי בלומנטל, איציק זוארץ ונורית יוחנן
17 ביוני 2021
16:52
עודכן ב 06:24

לראשונה מאז מבצע שומר החומות - ירי בוצע הלילה (שישי) מרצועת עזה לעבר ישראל. התרעת צבע אדום הופעלה בשעה 00:17 בכפר עזה, אחרי שצה"ל תקף עמדת שיגור רקטי ומתחמים צבאיים של חמאס בעזה ובחאן יונס. בצה"ל מסרו כי הירי שהפעיל את ההתרעה לא היה של רקטות.

תקיפות צה"ל בוצעו בתגובה לבלוני התבערה במשך היום לעבר ישראל. מדובר באחת התגובות המשמעותית ביותר לטרור הבלונים מאז הוא החל. בישראל מדגישים כי אין כוונה לחזור לטפטופים שהיו לפני המבצע, ושדין בלוני תבערה כדין רקטה.

בתוך כך, למרות החשיבות הרבה שמייחסים בישראל ובמערכת הביטחון לנסיעתו לוושינגטון של הרמטכ"ל כוכבי מחר בערב, גורמי ביטחון מבהירים כי הוא לא יהסס לבטל שוב את הנסיעה אם המצב ברצועת עזה יחריף. כוכבי כבר ביטל את נסיעתו המתוכננת הקודמת לארצות הברית, בעקבות המתיחות הביטחונית שהייתה לפני מבצע "שומר החומות".

קודם לתקיפות הנחה הרמטכ"ל כוכבי להגביר את היערכות הצבא למגוון תרחישים, בהם גם חידוש הלחימה. הקבינט המדיני-ביטחוני של ממשלת בנט-לפיד יתכנס לראשונה ביום ראשון. בקבינט חברים מלבד ראש הממשלה 11 שרים.

לפי דיווחים פלסטיניים, הותקפו ברצועה בורות שיגור ומוצבים ששייכים לזרוע הצבאית של חמאס. דובר ארגון הטרור הגיב ומסר: "התקיפות נגד מוצבי ההתנגדות הם מופע של הממשלה החדשה כדי לשקם את המורל שלה שנהרס אל מול המכות ב'חרב ירושלים'" - שמו הפלסטיני של מבצע שומר החומות. הוא איים כי "אם ישראל תבצע איזשהו מעשה טיפשי - ההתנגדות, ובראשה גדודי עז אל-דין אל-קסאם, יארבו לה כדי להגן על עמנו ועל המקומות הקדושים לנו".

ערוץ אל-אקצא של חמאס ציטט מקור בארגוני הטרור בעזה שהודיע - "לא נאפשר לישראל לכפות כללי עימות חדשים". כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי ארגוני הטרור בעזה מחזיקים במל"ט ישראלי שנפל במערב העיר במהלך התקיפות, אך בצה"ל שללו זאת.

שמונה שריפות פרצו בעוטף בעקבות הבלונים שהופרחו מעזה, זה היום השלישי ברציפות, והבעירו שדות במועצת שער הנגב ביער בארי. צוותי כיבוי אש ויערני הקרן הקיימת כיבו את הדליקות. 

התקיפה הלילה מגיעה על אף תרחישים שצה"ל ידחה את התגובה - ברקע המשלחת הישראלית בקהיר שדנה בנושא ההסדרה ברצועה וניסיון לקדם עסקת שבויים עם חמאס. בישראל קודם צריכים להחליט מה מוכנים לתת, כלומר כמה מחבלים מוכנים לשחרר. עוד שיקול לדחיית התגובה של צה"ל היה הביקור הצפוי של הרמטכ"ל כוכבי לוושינגטון במוצאי שבת.

ביום שלישי, בתגובה לקיום מצעד הדגלים בירושלים, הוצתו בעוטף כ-30 שריפות. לאחר מכן הגיב צה"ל בתקיפה ראשונה ברצועת עזה מאז מבצע שומר החומות. מטוסי קרב תקפו מתחמים צבאיים של חמאס בחאן יונס שבדרום הרצועה.

שלשום פורסם בחדשות הערב שבישראל מתקיימים דיונים אם להגיב בתקיפה נוספת בעזה, לאחר שהוצתו בעוטף עוד שריפות. בממשלה רוצים ליצור משוואה חדשה שהמסר הוא "מה שהיה הוא לא מה שיהיה", אך מצד שני המצרים העבירו מסר שחמאס לא רוצה בהסלמה נוספת.