איאד אל-חלאק

השוטר שירה באיאד אל-חלאק מואשם בהמתה בקלות דעת

יותר משנה לאחר האירוע שבו נהרג הצעיר עם צרכים מיוחדים, הואשם שוטר מג"ב בן 20: "על אף שאיאד היה על הארץ כשהוא פצוע, לא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לעבר פלג גופו העליון"
סולימאן מסוודה
17 ביוני 2021
12:31

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה היום (חמישי) כתב אישום בגין המתה בקלות דעת נגד השוטר שירה למוות באיאד אל-חלאק. יותר משנה לאחר האירוע שבו נהרג הצעיר עם צרכים מיוחדים בעיר העתיקה בירושלים, קובע כתב האישום כי השוטר, בן 20 המשרת במג"ב, ירה בפלג גופו העליון של איאד על אף שהוא היה על הארץ כשהוא פצוע, לא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק את הירי.

לפי כתב האישום, ב-30 במאי אשתקד, בשעות הבוקר המוקדמות, היה אל-חלאק בדרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה בירושלים כשעל פניו מסכה ועל ידיו כפפות שחורות חד פעמיות. מאפיינים מסוימים בהתנהגותו של איאד עוררו את חשדם של שני שוטרים שהוצבו במקום, וחשבו כי מדובר במחבל שמטרתו לפגע. אחד השוטרים הכריז ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה, ומייד לאחר מכן החל מרדף גלוי אחר אל-חלאק, אליו הצטרפו בהמשך גם הנאשם ומפקדו, תוך כדי שהם קוראים לצעיר בעברית ובערבית לעצור ולהזדהות.

אל-חלאק לא עצר והמשיך במנוסתו, ובתגובה, תוך כדי המרדף, ירה המפקד לעבר רגליו שני כדורים מאקדחו אשר לא פגעו בו. מספר שניות לאחר מכן פנה איאד למתחם אשפה סגור בו נכחו עובד ניקיון, עובד ווקף ואישה נוספת, אותה הכיר היכרות מוקדמת.

הנאשם ומפקדו נכנסו למתחם בעקבותיו של אל-חלאק ובעודו עומד מולם, כשהוא עם גבו אל הקיר, ביצע לעברו הנאשם ירי, שכתוצאה ממנו נפגע איאד בבטנו התחתונה ונפל ארצה. מייד לאחר הירי נכנסו שני השוטרים למתחם, ואחד מהם פנה אל אל-חלאק בערבית ושאל אותו היכן נמצא האקדח. במענה, איאד שהיה פצוע כתוצאה מהירי הראשון, התרומם מעט, הצביע לעבר האישה אותה הכיר ומלמל. אחד השוטרים פנה  אל האישה ושאל אותה היכן נמצא האקדח, והיא השיבה: "איזה אקדח?". במקביל לתשובת האישה, ירה הנאשם, כאמור, פעם נוספת בצעיר והביא למותו.

מעוה"ד ליאת יונניאן וקרן לביא ממח"ש, שהגישו את כתב האישום, נמסר: "מדובר באירוע קשה ומצער שגרם למותו של צעיר בעל צרכים מיוחדים. ההחלטה על העמדתו לדין של השוטר היורה התקבלה לאחר בחינה מעמיקה של חומר הראיות, שקלול מכלול נסיבות האירוע והטענות שנשמעו בהליך השימוע של השוטר. הירי שביצע השוטר לעבר איאד התרחש כאשר המנוח לא החזיק דבר בידיו ולא ביצע פעולה שהצדיקה את הירי לעברו. השוטר ירה לעברו תוך שהוא נוטל סיכון בלתי סביר שהוא יגרום למותו ולכן נמצא כי יש מקום להעמידו לדין".

בתיעוד בלעדי שנחשף בחודש שעבר בחדשות הערב נראה איאד אל-חלאק נמלט מהשוטרים ואינו מהווה איום או סכנה כלפי איש. בתיעוד נראים ארבעה שוטרים רודפים אחרי אל-חלאק והמטפלת שליוותה אותו במוסד החינוכי שבו למד, ורדה אבו חדיד, לאחר שקיבלו דיווח בקשר על חמוש בעיר העתיקה.

בתמלילים שהגיעו לידי כאן חדשות השוטר שהואשם סיפר בחקירתו: "לפני שנכנסתי שמעתי צעקות של אישה מתוך החדר אשפה, אני נכנס ראשון ואחרי נכנס המפקד שלי. אני רואה שני עובדי נקיון, ואת האישה, וליד האישה עומד איאד אל-חלאק, אני יורה כדור לפלג גופו התחתון והוא נופל על הרצפה, ואז אני צועק לו 'אל תזוז'. הוא עושה תנועה מהירה כאילו הוא בא לשלוף עלי נשק חם או קר. זאת הייתה סיטואציה מהירה, מלחיצה ושיש פה חיי אדם זה היה מפחיד".