-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישראל והרשות חתמו על הסכם להעברת חיסונים

לאחר שהחיסונים הועברו לשטחי הרשות - רה"מ הפלסטיני הודיע כי הוא מסרב לקבל אותם: "המשלוח לא עומד בהסכם" • בתמורה להעברת החיסונים - ישראל הייתה אמורה לקבל מנות חיסון מפייזר שיועדו לפלסטינים
גילי כהן, קטי דור ונורית יוחנן
18 ביוני 2021
11:44
עודכן ב 19 יוני 17:07

החיסונים לרשות הפלסטינית: משרד הבריאות הדף היום (שבת) את ההאשמות הפלסטיניות לפיהם תוקף החיסונים שהתקבל מישראל מוקדם מדי. "משרד הבריאות הפלסטיני קיבל לידיו חיסוני פייזר תקינים, במועדי תפוגה שהיו ידועים, מוסכמים ותואמים להסכם בין הצדדים", נכתב בהודעה. 

לפי משרד הבריאות, המשלוח היה תקין לחלוטין. "החיסונים שהועברו לפלסטינים זהים מכל בחינה לחיסונים שניתנים בימים אלה לאזרחי מדינת ישראל", כתבו במשרד הבריאות והביעו תקווה שהרשות תשנה את החלטה ותדבק בהסכם. 

ממשלת בנט החליטה אתמול להעביר לרשות הפלסטינית יותר ממיליון חיסוני קורונה שתוקפם יפוג בקרוב. לאחר שהחיסונים נכנסו כבר לשטחי הרשות הודיע ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה כי הוא מבטל את העברת החיסונים משום שהמשלוח "לא עומד בתנאי ההסכם. לפי הרשות, הממשלה לא מסכימה לקבל משלוחים של חיסונים שיפוג תוקפם בקרובף כפי שנכתב בהודעת ממשלת ישראל: "לכן, הממשלה הפלסטינית תרכוש את החיסונים ישירות מחברת פייזר כפי שהוסכם בעבר".

מוקדם יותר הודיעו במשרד הבריאות הפלסטיני שההסכם נחתם אחר סירובם לשני תנאים שהציבה ישראל - חתימה על ההסכם לא תחת השם "מדינת פלסטין" ואי העברת חלק מהחיסונים לעזה. שרת הבריאות הפלסטינית ציינה: "אתמול הודענו לישראלים שאנו מוותרים על כל החיסונים בגלל שהם התנו לא לספק חלק מהם לעזה. היום הם חזרו אלינו והסכימו". 

בהודעת שרת הבריאות הפלסטינית צויין שהרשות חתמה בעבר עם פייזר על הסכם שבמסגרתו תקבל ארבעה מיליון חיסונים, אך בחברה הודיעו שיוכלו להעביר את החיסונים רק בחודש אוקטובר או נובמבר הקרובים. "תחת לחץ של הממשלה הפלסטינית לקבל את החיסונים בזמן הקצר ביותר כדי לאפשר חזרה לבתי הספר, לאוניברסיטאות ופתיחת הכלכלה - פייזר הציעה שתעביר לנו מיליון חיסונים שנמצאים אצל ישראל והדבר יגרע מהבקשה הפלסטינית", נכתב. 

בתמורה להעברת החיסונים לרשות היתה אמורה ישראל לקבל מנות חיסון מפייזר בחודשים ספטמבר-אוקטובר שיועדו לרשות. ארצות הברית לחצה על ישראל בחודשים האחרונים להעביר משלוחי חיסונים לרשות. ההחלטה התקבלה בהתאם להמלצת הגופים הרלוונטיים, לאחר עבודת מטה, וקבלת כלל האישורים הנדרשים.

גורמים מדיניים מקווים לחדש כעת גם את יוזמת דיפלומטיית החיסונים, שנחשפה בכאן חדשות, לאחר קיום עבודת מטה מסודרת בנושא, ולהעביר חיסוני מודרנה למדינות בעולם. 

באיגוד רופאי בריאות הציבור בירכו על ההחלטה: "הפערים העצומים בזמינות חיסונים בין מדינות גורמים לאובדן חיים מיותר ולנזק גלובלי. המהלך הנוכחי נכון גם מבחינת הזכות לבריאות וגם כאינטרס ישראלי שכן אנחנו בסופו של דבר יחידה אפידמיולוגית אחת. אנו מקווים שהחלטה זאת, יחד עם קריאת הכיוון של שר הבריאות החדש לחשיבות תחום בריאות הציבור והרפואה המונעת, יביאו לשינוי מבורך בסדרי עדיפות ולקידום בריאות מתוך תפיסה ערכית של הזכות לבריאות".