עזתיים מקבלים כסף מתוך המענק הקטרי
צילום: עבד רחים כאתיב

רה"מ הפלסטיני: מבטלים את העברת החיסונים מישראל

לאחר שהמשלוח הראשון של החיסונים כבר נכנס לשטחם, הודיעו ברשות כי הוא אינו עומד בתנאי ההסכם • בישראל לוחצים על הרשות למצוא פתרון לסוגיית הכסף הקטרי לעזה • ישראל למצרים: יש להדק את התיאום במעבר רפיח
גילי כהן, כרמלה מנשה ועידו קורן
18 ביוני 2021
19:54
עודכן ב 05:20

השבוע הראשון של בנט: ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה הודיע אתמול (שישי) כי הוא מבטל את העברת החיסונים מישראל לרשות, לאחר שהמשלוח הראשון כבר נכנס לשטחי הרשות, משום שהמשלוח "לא עומד בתנאי ההסכם".

לפי הרשות, הממשלה לא מסכימה לקבל משלוחים של חיסונים שיפוג תוקפם בקרוב, כפי שנכתב בהודעת ממשלת ישראל: "לכן, הממשלה הפלסטינית תרכוש את החיסונים ישירות מחברת פייזר כפי שהוסכם בעבר".

בתוך כך, ישראל מגבירה את הלחץ על הרשות הפלסטינית כדי למצוא פתרון לכסף הקטרי – מתוך הבנה שלאורך זמן עזה לא תחזיק בלי כסף ובלי דלקים. בדרג המדיני גם לוקחים בחשבון אפשרות להסלמה. כך פורסם בערב אמש ב"השבוע" בכאן 11.

גם ההחלטה על העברת החיסונים לרשות היא חלק מהמדיניות החדשה של ישראל - פעילות במישור האזרחי, אבל יד נוקשה ותקיפות בתגובה לבלוני התבערה.

כמו כן, ישראל פנתה למצרים באמצעות ראש המל"ל, וביקשה להדק את הפיקוח והתיאום בנוגע למעבר רפיח. בישראל חוששים שפתיחת מעבר רפיח תביא להכנסת חומרים שישמשו להתחמשות ברצועת עזה. המצרים הביעו הבנה לנושא, והבטיחו לדון בו ולהגביר את התיאום.

שר הביטחון, הרמטכ"ל וכל מערכת הביטחון עומדים על כך ש"מה שהיה הוא לא מה שיהיה" מבחינת המתיחות מול רצועת עזה - גם בנושא מדיניות התגובה על בלוני התבערה והנפץ. בישראל אמרו למצרים והעבירו לחמאס מסר שגם אם תהיה מערכה נוספת - לא יהיו פשרות במדיניות הישראלית.

שני הנושאים המרכזיים שהיו על סדר יומו של ראש הממשלה החדש נפתלי בנט היו המתיחות בעזה והנושא האיראני. מחר ייצא הרמטכ"ל אביב כוכבי לוושינגטון, שם יהיו לו גם פגישות לא שגרתיות - כמו עם היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית ושר ההגנה.

בנט סבור שהצורה שבה דיבר ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו בכנסת, ויצא נגד נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, לא משרתת את האינטרס הלאומי בתקופה הרגישה הזו מול המשא ומתן של המעצמות עם איראן.