חיסוני פייזר
צילום: רויטרס

העברת החיסונים לרשות - בישראל רוצים לחדש את העסקה

תוקף החיסונים שהתקבלו מישראל גרם למחאה ברשות ולביקורת על העסקה שחתמה עם ישראל. גורמים מדיניים מודים כי שגו בהתנהלות, וכי המשפט שהדגיש את התוקף הקצר של החיסונים, יצר מבוכה רבה ברשות הפלסטינית. בכירים במל"ל שוחחו עם גורמים פלסטינים בנושא, בניסיון לחדש את העסקה
גילי כהן
19 ביוני 2021
17:38
עודכן ב 20:24

המחלוקת על החיסונים: בישראל רוצים לחדש את העסקה - בכירים במל"ל שוחחו עם גורמים פלסטינים בנושא, בניסיון לחדשה. גורמים מדיניים מודים כי שגו בהתנהלות, וכי המשפט שהדגיש את התוקף הקצר של החיסונים, יצר מבוכה רבה ברשות הפלסטינית. עם זאת גורם בכיר אומר כי אם הרשות לא תיקח את יתרת החיסונים, זה רק יפגע בהם ובאנשיהם.

משרד הבריאות הבהיר היום שמשלוח חיסונים מפני קורונה מתוצרת חברת פייזר, שהועבר אתמול לרשות הפלסטינית, היה תקין לחלוטין. בהודעה שפרסם המשרד נכתב ש"מועדי התפוגה של החיסונים היו ידועים, מוסכמים ותואמים להסכם בין הצדדים". המשרד הדגיש כי החיסונים שהועברו לפלסטינים זהים לחלוטין לחיסונים שאזרחי ישראל מקבלים.

בהודעת שרת הבריאות הפלסטינית אתמול צויין שהרשות חתמה בעבר עם פייזר על הסכם שבמסגרתו תקבל ארבעה מיליון חיסונים, אך בחברה הודיעו שיוכלו להעביר את החיסונים רק בחודש אוקטובר או נובמבר הקרובים. "תחת לחץ של הממשלה הפלסטינית לקבל את החיסונים בזמן הקצר ביותר כדי לאפשר חזרה לבתי הספר, לאוניברסיטאות ופתיחת הכלכלה - פייזר הציעה שתעביר לנו מיליון חיסונים שנמצאים אצל ישראל והדבר יגרע מהבקשה הפלסטינית", נכתב. 

בתמורה להעברת החיסונים לרשות היתה אמורה ישראל לקבל מנות חיסון מפייזר בחודשים ספטמבר-אוקטובר שיועדו לרשות. ארצות הברית לחצה על ישראל בחודשים האחרונים להעביר משלוחי חיסונים לרשות. ההחלטה התקבלה בהתאם להמלצת הגופים הרלוונטיים, לאחר עבודת מטה, וקבלת כלל האישורים הנדרשים.