האסון במירון, ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

מי על הכוונת ומה לוח הזמנים? כל הפרטים על ועדת החקירה הממלכתית לאסון במירון

בעקבות החלטת הממשלה: מהו המנדט שיינתן לוועדה ואיזו סמכות תהיה לה בפועל • כל הפרטים
משה שטיינמץ
20 ביוני 2021
20:45

52 ימים מאז שהתרחש האסון במירון, היום (ראשון) החליטה הממשלה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית. בראש הוועדה יעמוד שופט שתמנה נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות. אז מהו המנדט של הוועדה?


ראשית, הוועדה תבדוק היכן בדיוק היו כשלים בהליכי האישור במירון שאיפשרו את האירוע, ובכלל את סוגיית הבטיחות באירועים דתיים רבי-משתתפים (ולמשל את העובדה שהם לא זקוקים לרישיון עסק כלל). בנוסף, הוועדה תבחן גם מה יהיה מעתה והלאה באתר ציון הקבר במירון, את היכולת של הרשויות ושל גורמים נוספים לאפשר את מה שהוגדר בנוסח ההחלטה על הוועדה "הפעלה יעילה ותקינה של מתחם הר מירון".

האם מדובר בוועדה שיש לה שיניים וסמכויות? התשובה היא בהחלט כן. לוועדת חקירה ממלכתית יש את מירב הסמכויות שהחוק מאפשר. הפעם האחרונה שהוקמה ועדה כזו הייתה ב-2009, "ועדת מצא" לבדיקת טיפול הרשויות במפוני גוש קטיף. ראש הוועדה יוכל לזמן לחקירה את כל מי שירצה ואף לחייב במסירת חומר.

על הכוונת נמצאים אנשי מרכז המקומות הקדושים, בראשם המנכ"ל יוסי שווינגר, מהנדסי הבטיחות באתר, צמרת המשטרה, המפכ"ל רב-ניצב יעקב שבתאי ומפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא. בנוסף תזמן הוועדה גם פוליטיקאים - את השרים לשעבר אריה דרעי ואמיר אוחנה, חברי כנסת חרדים ואולי אפילו את ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו.

פעולות חקירה אחרות כבר נעשו: הייתה חקירה של המשטרה ושל מח"ש. שני הגופים, צריך לומר, לא התקדמו הרבה. המשטרה חקרה כ-20 מעורבים בעיקר אנשי אבטחה ובטיחות. מח"ש גבתה עדויות ראשונות משוטרים זוטרים בשבוע שעבר, אבל עד כה לא חקרה שום שוטר או קצין. היועץ המשפטי לממשלה יכריע בקרוב אם החקירות האלה יעצרו או יימשכו.

באשר ללוח הזמנים, עדיין לא ברור מתי תקום הוועדה ומתי תסיים את עבודתה. יש לה אפשרות להוציא דוח ביניים שבו תמליץ על שינויים במתחם לקראת ההילולה בשנה הבאה. עד שנדע באמת מי אחראי למותם של 45 בני אדם במירון יידרש כנראה עוד זמן רב, אבל צעד ראשון בדרך להשגת צדק למשפחות ההרוגים נעשה היום.

עד האסון הבא | ההסכת "עוד יום"