חיסון קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

צוות המומחים לטיפול במגפות במשרד הבריאות ממליץ: חיסון גורף נגד קורונה לבני 15-12

הממשלה תבחן הטלת קנס על הורים לילדים שיפרו בידוד • בתום דיון אצל בנט הוחלט להרחיב מאוד את מתחם הבדיקות בנמל התעופה בן גוריון • יגויסו 250 שוטרים לאכיפת חובת הבידוד • במשרד הבריאות ישובו לקדם אישור צמיד אלקטרוני לפיקוח על השבים מחו"ל שנדרשים בבידוד • משרד הבריאות שוקל החזרת חובת עטיית מסכות במקומות סגורים
כתבי כאן חדשות
20 ביוני 2021
19:45
עודכן ב 23:38

מחשש להתפרצות מחודשת של נגיף קורונה, ובמיוחד מהזן ההודי, צוות המומחים לטיפול במגפות במשרד הבריאות ממליץ על חיסון גורף נגד קורונה לבני 15-12. בכאן חדשות פורסם מוקדם יותר היום לראשונה כי בעקבות ההתפרצויות במודיעין ובנימינה אמר ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, בדיונים פנימיים: "יכול להיות שצריך לשנות את ההמלצה לגבי חיסון ילדים - יתכן שנעבור להמלצה יותר חזקה לילדים. אנחנו לא רוצים שנפעל מאוחר מדי אחרי שיש כבר הרבה התפרצויות".

היום (ראשון) התקיים דיון אצל ראש הממשלה נפתלי בנט בנושא, ובסיומו הוחלט על תגבור אכיפת הבידוד על שבים מחו"ל על ידי גיוס 250 שוטרים. בנוסף יוגדל מתחם הבדיקות בנתב"ג ויקודם קמפיין הסברה. כמו כן תוחזר החובה למלא טופס נוסע יציאה, כדי לוודא אי הגעה למדינות שבסיכון גבוה. 

במקביל, הממשלה תבחן את האפשרות לקנוס הורים לילדים שיפרו את הבידוד, ותתבצע עבודה מטה לבחינת אי ההתאמה בין מספר מפרי הבידוד מהשבים מחו"ל למספר הקנסות שהוטלו בפועל. במשרד הבריאות שוקלים לחדש את החובה לעטות מסכות, תחילה בבתי הספר בימים שנותרו עד החופש הגדול ואחר כך במבנים סגורים ובנמל התעופה בן גוריון. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. 

בימים האחרונים חלה קפיצה משמעותית במספר הנוסעים בנמל התעופה בן גוריון, מכ-4,000 נוסעים ביום בחודש שעבר, ליותר מ-30 אלף נוסעים מדי יום בימים האחרונים, כך דווח היום בחדשות הערב בכאן 11. המספרים הללו צפויים להכפיל עצמם בחודש יולי. על אף שבנמל התעופה יגדילו משמעותית את עמדות בדיקות הקורונה לנוחתים, גורם בעמדות הללו אמר לכאן חדשות: "המספרים גדולים, חייבים לעשות משהו - עדיין אין מספיק בודקים". 

מוקדם יותר אמר בנט בישיבת הממשלה: "בשבוע החולף אנחנו עדים להתפרצויות קורונה בשני בתי ספר ולהדבקה של עשרות תלמידים. זה נבע מחוסר הקפדה על בידוד, אלה ששבו מחו"ל, והערכת גורמי המקצוע, וזה עוד לא ודאי, שמדובר בווריאנט ההודי". בהמשך הישיבה, הודיע בנט כי יוקם קבינט קורונה מצומצם, לאחר ששר הביטחון בני גנץ ביקש בישיבת ראשי הקואליציה להקים מחדש את הפורום לנוכח ההתפתחויות האחרונות. 

הפיקוח האלקטרוני על השבים מחו"ל יחזור? 

במשרד הבריאות בוחנים אפשרות לעשות את המהלך כך שלא יגרום לעומסים נוספים בנתב"ג, כדי להילחם בתופעה של הפרת בידוד. בעבר, כשהסתיים הפילוט, לא הצליחו במשרד להפעיל את הפרויקט כי לא היו ועדות כנסת שיאשרו את הרחבת הפילוט. המהלך מגיע בעקבות המחדל בנתב"ג במסגרתו נכנסו יותר מ-2,880 בני אדם לארץ ביום שישי האחרון ללא בדיקה. בפועל, באותו היום לא היה עומס חריג בנתב"ג, אך היו כעשר טיסות שנחתו בזו אחר זו ולא הייתה התארגנות טובה לקראתן. 

בהמשך לכך, במשרד הפנים הודיעו על נהלי כניסה ויציאה חדשים מישראל. ישראלים יכולים לטוס ולחזור מכל מדינה, למעט מדינות בעל סיכון גבוה לתחלואה מקורונה כמו הודו, ברזיל, מקסיקו ועוד, החל מ-1 ביולי. כמו כן, יוצגו גם הקלות משמעותיות בכניסת זרים לישראל, כשכל זר מחוסן יוכל להיכנס, וזרים לא מחוסנים יידרשו בבידוד.

בהכנת הידיעה השתתפו: קטי דור, שרון עידן, גילי כהן, נוב ראובני ודקלה אהרן-שפרן