המאחז אביתר

אחרי שהערעור נדחה: פינוי אביתר יתאפשר החל משבוע הבא

מסתמן שתושבי המאחז יעתרו לבג"ץ בנסיון לעכב את הפינוי. בין הנימוקים לבחיית הערעור: "המאחז הוקם בניגוד לחוק, ואין למקימיו זכות על הקרקע"
כרמל דנגור
21 ביוני 2021
08:14
עודכן ב 08:14

אלוף פיקוד מרכז, תמיר ידעי, דחה אמש (ראשון) את הערעור שהגישו תושבי המאחז הלא חוקי אביתר. הפינוי יתאפשר החל משבוע הבא. לדבריו, העובדה כי תושבי המאחז המשיכו בבנייתו, אחרי הוצאת הצו שאוסר על כך, היא "התנהלות בוטה וחמורה ביותר שמצביעה על חוסר תום לב, ותורמת להפרת הסדר הציבורי ושלטון החוק באזור".

יחד עם זאת, מסתמן שתושבי אביתר יעתרו לבג"ץ בנסיון לעכב את הפינוי. בדחיית הערעור הוצגו מספר נימוקים, ובראשם: "המאחז הוקדם בניגוד לחוק, ואין למקימיו זכות על הקרקע". עוד נכתב כי ‏האדמות עליהן הוקם המאחז אינן אדמות מדינה, והטענות על כך שניתן להסדיר את המאחז - אינן מבוססות. נימוק נוסף הוא שהקמת המאחז גרמה לערעור היציבות הביטחונית באזור, ומחייבת הקצאת כוחות רבים (צה"ל, משטרה) שמוסטים ממשימות מבצעיות אחרות.

בתחילת שבוע שעבר הוטל על אביתר צו צבאי שמאפשר לפנות את המאחז כולו תוך שמונה ימים מרגע חתימתו. תושבי המקום קיבלו הארכה לצורך הגשת ערעור על הצו, והגישו אותו ביום חמישי שעבר, רגע לפני שפינוי אפשרי נכנס לתוקף. אותו ערעור, כאמור, נדחה אמש על הסף.

בסופו של דבר, מקווים באביתר שבנט יעדיף להימנע מפינוי המאחז, לפחות בחודשים הראשונים לכהונתו כראש הממשלה. מה שכן עשוי לזרז טת החלטה על פינויו בהקדם הוא העימותים האלימים בין פלסטינים לכוחות הביטחון שקורים סביב המאחז כמעט בכל יום. מאז הוקם המאחז בתחילת החודש שעבר נהרגו ארבעה פלסטינים בעימותים באזור עם כוחות הביטחון. המאחז הוקם תגובה על רצח יהודה גואטה בפיגוע בצומת תפוח, וגרות בו קרוב ל-50 משפחות.

שלשום, עימותים פרצו בין מפרי סדר לבין כוחות הביטחון ליד המאחז הלא-חוקי אביתר שהוקם ליד צומת תפוח בשומרון.  סוכנות הידיעות הרשמית "וופא" דיווחה על חמישה פצועים מקליעי גומי ועל עשרות נפגעים משאיפת עשן.  בצה"ל אמרו כי מאות מפרי-סדר התפרעו בכמה מוקדים בשומרון. הם הבעירו צמיגים והשליכו אבנים ובקבוקי-תבערה אל כוחות צה"ל. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.