יאיר לפיד

שר החוץ לפיד: ההרס וההזנחה שמצאנו במשרדי הממשלה - בלתי נתפסים

נתניהו: לפיד הבטיח לארה"ב לעדכן מראש על כל פעולה נגד איראן – זו פגיעה בביטחון ישראל; לפיד הגיב: החלק הראשון של המשפט לא נכון והחלק השני לא יהיה • סער על חוק האזרחות: הליכוד פועל נגד עמדותיו, מדובר בסכיזופרניה פוליטית • אלקין תקף את נתניהו במליאה: "שלחת בריונים לבית שלי"
זאב קם
21 ביוני 2021
09:24
עודכן ב 15:31

שר החוץ, יאיר לפיד, אמר היום (שני) כי ההרס וההזנחה שמצאו שרי הממשלה החדשים במשרדיהם הם בלתי נתפסים. "אנחנו לא מתחילים לעבוד מאפס, אלא מתחת לאפס", הוא טען בפתח ישיבת סיעתו. "במקום לדאוג למדינה, הממשלה הקודמת דאגה רק לעצמה ולמקורביה".

לפיד אמר שהבנייה המחודשת של מערכות המדינה לא תקרה ביום וגם לא בחודש. "זה תהליך. התהליך הזה ינוהל בשקיפות, באורך רוח, באופן מאוזן, ובלי שיקולים פוליטיים. בכל מקום שבו נוכל לשתף את האופוזיציה, נזמין אותה להיות שותפה. תפקידה של האופוזיציה הוא להתנגד, אני מקבל את זה. תפקידה לנסות להפיל את הממשלה, אני מקבל גם את זה. אבל יש לנו גם מטרות משותפות: שמדינת ישראל תצליח, תשגשג, תהיה בטוחה וחזקה".

השר המקשר בין הכנסת לממשלה זאב אלקין תקף בדיון בהצעות אי האמון, שנדחו ברוב של 59 לעומת 50, את ראש האופוזיציה בנימין נתניהו: "כשמפגינים ליד המעון הרשמי שלך זה לא לגיטימי אבל כשאתה, בכספי מפלגה שולח בריונים לבית שלי כדי להעיר ילדה בת חמש בשעה 23:00 בלילה ולהפחיד אותה זה לגיטימי. כי בעיניך מה שמשרת אותך הוא תמיד יהיה לגיטימי, ומה שיגרש אותך מהשלטון הוא תמיד יהיה לא לגיטמי.


"אדוני יושב-ראש האופוזיציה הגיע הזמן שתתחיל להכיר במציאות לכבד את הכרעת הבוחר והכרעת הכנסת ולהבין שהפעם העם החליט אחרת, ושהמעמד שלך השתנה. אחרי 12 שנים של כהונה כראש ממשלה הפכת ליושב-ראש אופוזיציה לגיטימי", הוסיף אלקין. 

נתניהו הגיב "הדובר הקודם הוכיח את הכלל העתיק, כשאין לך טענה של ממש, הרם קולך. כולם יודעים עד כמה הדובר הקודם דואג למדינה ועד כמה הוא דואג לעצמו. הוא מדלג בקלילות מבהילה ממפלגה למפלגה למפלגה. הבעיה היא לא אם הממשלה הזו היא לגיטימית, הבעיה עם הממשלה הזו היא שהיא מסוכנת ולכן אנחנו נפיל אותה הרבה יותר מוקדם ממה שאתם חושבים". 

יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו האשים בפתח ישיבת סיעת הליכוד את לפיד כי התחייב בפני הממשל האמריקני כי ישראל תנקוט במדיניות ללא הפתעות בעניין איראן ולעדכן את וושינגטון בכל פעולה שתעשה בסוגיה. "זו התחייבות שפוגעת בליבת הביטחון שלנו", הוא טען. "אם בגין היה מתחייב למדיניות 'אין הפתעות', לא היינו משמידים את הכור הגרעיני בעיראק".

נתניהו הוסיף כי "במשך 15 שנותיי התבקשתי על ידי האמריקנים לתת התחייבות כזאת וסרבתי בתוקף. אני לא יכול לחשוב על מסר יותר חלש ויותר רופס לאויבינו באיראן". שר החוץ לפיד הגיב לדברי נתניהו: "החלק הראשון של המשפט לא נכון והחלק השני לא יהיה. אני מודה ליו"ר האופוזיציה על העצות. אנחנו נמשיך מכאן".

משבר חוק האזרחות נמשך

שר המשפטים גדעון סער התייחס בישיבת סיעתו "תקווה חדשה" לחוק האזרחות. הוא ציין כי מדובר בהצעת חוק שעברה בממשלה הקודמת, חמישה ימים לפני שהליכוד איבד את השלטון. "ממשלת נתניהו היא גם זו שפנתה לכנסת וביקשה את אישורה. האופוזיציה בראשות נתניהו מתנגדת לחוק שממשלת נתניהו אישרה ימים ספורים לפני החלפתה", הוא אמר.  

עוד הוסיף סער: "הליכוד פועל בניגוד לעמדותיו, מדובר בסכיזופרניה פוליטית. האופוזיציה, כדי כביכול לגרום מבוכה לקואליציה, מוכנה לפגוע בטובת המדינה, כפי שהיא רואה אותה. דבר כזה עוד לא היה. בסוגיות הלאומיות העקרוניות - מעולם לא היה כדבר הזה. זה מעיד על אובדן דרך ואובדן עשתונות".

בקואליציה מתכוונים להתחיל בהצבעות על החוק המונע איחוד משפחות בין פלסטינים לקרוביהם בישראל כבר השבוע, לפי שעה לפחות בוועדה המסדרת. בקואליציה טוענים שלמרות התנגדותה, סיעת רע"ם תצביע עם הקואליציה בעד העברת הדיון בחוק לוועדת החוץ והביטחון – וכך לא יהיה צורך לדון בו  בוועדה המיוחדת לענייני החברה הערבית שמנסור עבאס עומד בראשה. ועדיין, גם אם החוק יעבור את הדיון בוועדה ויגיע למליאה, רע"ם עדיין תצטרך להצביע על אישורו שם. 

בד בבד, בכירים בקואליציה אומרים כי הבעיה מול מרצ סביב החוק קרובה לפתרון. לדברי הבכירים, הסיעה צפויה להצביע עם הקואליציה בעד החוק ולא תפר את המשמעת הקואליציונית למרות התנגדותה. בעקבות זאת מתכוונים בקואליציה להגביר לחץ על רע"ם להצביע בכל זאת על אישור החוק, בטענה שההצבעה הפכה למשמעותית יותר ואינה משליכה רק על החוק עצמו, אלא על התנהלותה העתידית של הקואליציה בקדנציה כולה.

בתגובה לדיווח, חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת תקף את רע"ם ועבאס: "כל מי שייתן את ידו להעברת חוק האזרחות לוועדת החוץ והביטחון ייתן את ידו לפשע בלתי מוסרי".

בתוך כך, השרה אורית פרקש הכהן מכחול לבן אמרה היום בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב כי לא תקין שהפכו את החוק לנושא פוליטי ושהיא מאמינה שהדבר ייפתר. "זה חוק שנשען כולו על צרכים ביטחוניים, אצביע בעדו", אמרה פרקש הכהן.

האזינו לריאיון עם השרה אורית פרקש הכהן בכאן רשת ב

שרת האנרגיה, קארין אלהרר מיש עתיד, תקפה את חברי האופוזיציה, הנלחמים לדבריה באזרחי ישראל ובביטחונם כשהם אינם משתפים פעולה עם הקואליציה בהעברת החוק. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמרה אלהרר כי חברי האופוזיציה "שכחו מדוע נכנסו לכנסת ואת מי הם אמורים לשרת". השרה אלהרר ציינה שהייתה באופוזיציה שנים רבות, ותמיד הצביעה עם חבריה בעד החוק. "לא העלנו בדעתנו לעשות כאלה תרגילים", אמרה.

האזינו לריאיון עם השרה קארין אלהרר בכאן רשת ב

אתמול הוחלט בקואליציה כי החוק לא יעלה להצבעה בכנסת עד שתושג הסכמה בעניינו בקרב חברי הקואליציה. לפי שעה, שמונה חברי כנסת מאיימים שלא לתמוך בו. בסוף השבוע התגבשו שתי הצעות פשרה אך עדיין לא נמצא נוסח מוסכם. השר זאב אלקין המוביל את המגעים בעניין, צפוי להיפגש היום בנפרד עם שרת הפנים שקד ועם יו"ר רע"ם, מנסור עבאס.