אילן רמון
צילום: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

אילן רמון על תקיפת הכור בעיראק: "נזכרתי באמא שלי באושוויץ"

40 שנה ל"מבצע אופרה": ארכיון צה"ל מפרסם סרטון נדיר של רמון, בין הטייסים שתקפו את הכור העיראקי, מדבר על החשש שלא ישוב הביתה והכוח שקיבל מאימו ניצולת השואה • "אם לא תוקפים במועד הזה – שיפסיקו לטרטר אותנו": המסמכים והתרשימים מהמבצע נחשפים
איתי בלומנטל
22 ביוני 2021
15:59

40 שנה לתקיפת הכור בעיראק: ארכיון צה"ל במשרד הביטחון פרסם היום (שלישי) סרטון נדיר של אילן רמון מדבר על הקשר שבין "מבצע אופרה" שבו הושמד הכור, לבין אימו ניצולת השואה. "אני קיבלתי את הנ.צ. של הכור מראש", הוא סיפר במפגש של בכירי ותיקי חיל האוויר ב-2001, שנתיים לפני מותו. "זה נתן לי קצת זמן לחשוב. הייתי מספר 8 – זה שהכי מסתכן כי הוא מאחור. כמה ימים לפני שיצאתי למבצע ידעתי שיש סיכוי לא רע שלא אחזור משם". 

צפו בסרטון

"אמא שלי הייתה ניצולת שואה", רמון המשיך. "היא הייתה באושוויץ ויצאה משם בשן ועין. כמה ימים לפני המבצע חזרתי הביתה וראיתי את כולם נדחפים ומקללים בכביש וחשבתי לעצמי – למה אני בכלל עושה את זה? ואז נזכרתי באמא שלי באושוויץ, ובמה שעבר על העם היהודי. לא יכול להיות שיהיה עוד דבר כזה, ואם אני צריך להישאר שם (בעיראק) אז אני אשאר. זה מה שעזר לי לצאת למשימה ההיא". 

רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, התייחס אז למשימה העתידית שלו בחלל. "בשלוש השנים האחרונות הכרתי צדדים שאנחנו בישראל פחות חשופים אליהם. על המשמעות שיש לחלק מהדברים לעם היהודי – שאנחנו רק חלק ממנו. אסטרונאוט הוא בעל משמעות מאוד גדולה לעם היהודי. לפעמים אנחנו פה ציניים, שואלים למה צריך את זה בכלל", הוא אמר. 

ב-7 ביוני 1981 שמונה מטוסי F-16 מלווים במטוסי "פנטום" של חיל האוויר המריאו לכיוון בגדאד, בדרכם להפציץ את הכור העיראקי. המבצע נמשך כשעתיים וארבעים וחמש דקות והוכתר כהצלחה. המטוסים הגיעו ליעד מבלי שהתגלו, תקפו וחזרו לישראל בשלום. תקיפת הכור הייתה משימתו הראשונה של רמון. יחד עם פרסום הסרטון, משרד הביטחון פרסם תיק מסמכים שקשור למבצע ותרשימי תקיפה של הכור. 

מסמכים ותרשימים מ"מבצע אופרה"