-
צילום: פלאש 90

מסתמן: החיסון לילדים נגד מחלות בדרכי הנשימה יוקדם

ועדת החיסונים של משרד הבריאות צפויה להמליץ על כך בעקבות התפרצות חריגה של מחלות נשימה בקרב ילדים בחודשי הקיץ, שמתבטאת בעומס בחדרי המיון ובמחלקות הילדים בבתי החולים
דקלה אהרן שפרן
23 ביוני 2021
08:23

אפקט קורונה? ועדת החיסונים של משרד הבריאות צפויה להמליץ על הקדמת מתן חיסונים נגד וירוס RSV, שעלול לגרום לדלקת ריאות ולמחלות אחרות בדרכי הנשימה – כך דווח הבוקר (רביעי) בכאן רשת ב. ההמלצה צפויה בעקבות התפרצות חריגה של תחלואה נשימתית בילדים, שאינה אופיינית לחודשי הקיץ. הוועדה דנה השבוע בהתפרצות, שמתבטאת בעומס בחדרי מיון לילדים ובמחלקות ילדים בבתי חולים ברחבי הארץ.

החיסון הסביל, המכיל נוגדנים, ניתן בדרך כלל לקראת החורף לילדים הנמצאים בסיכון לתחלואה קשה כמו פגים וילדים מדוכאי חיסון, וכעת מדובר על הקדמת מתן החיסון לזמן הקרוב. מומחים בתחום אומרים שמעולם לא נצפתה עלייה דומה בתחלואה בחודשי הקיץ וכי מדובר בגל תחלואה נשימתית חריג בהיקפו ובעוצמתו, המביא לעלייה של עשרות אחוזים בפניות של ילדים שמגיעים לבתי החולים עם מצוקה נשימתית וצורך בחמצן.

דוחות של המרכז לבקרת מחלות הצביעו בשבועות האחרונים על עלייה בדלקות ריאה בילדים עד גיל 5, עלייה חדה בשיעור הביקורים בחדרי המיון של תינוקות ופעוטות עד גיל שנתיים בגלל ברונכיוליטיס, דלקת בסימפונות ועלייה בכל הגילים בתחלואה של וירוסים בדרכי הנשימה העליונות.

לפני שבוע נפטר ילד בן 12 מגבעתיים במרכז הרפואי שיבא לאחר שלקה במחלה ויראלית שהסתבכה. בבית החולים הסבירו שהמחלה שבה לקה תוקפת את המוח ואת הלב, וכי מדובר באירוע נדיר מאוד. נער, שהיה בריא בדרך כלל, התמוטט בביתו לאחר שהראה תסמינים רגילים של מחלה ויראלית במשך יומיים.