נשיא איראן לשעבר רוחאני במתקן גרעין, ארכיון
צילום: אי-פי

דיווח באיראן: מל"ט תקף את בניין הסוכנות לאנרגיה אטומית

לפי הדיווחים התקיפה סוכלה, לא היו נפגעים בנפש או נזקים. האירוע התרחש שלושה ימים אחרי שהכור האיראני בבושהר הושבת בגלל תקלה • דיווח בארה"ב: איראן כשלה בשיגור נוסף של לוויין לחלל, וכנראה מתכוננת לשיגור נוסף בעתיד הקרוב
מתי ברנהרט ומאיה ראכלין
23 ביוני 2021
08:30
עודכן ב 11:12

כלי תקשורת באיראן דיווחו היום (רביעי) על תקיפת מל"ט בבניין הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, שנמצא בעיר כרג' מערבית לטהראן. הטלוויזיה האיראנית דיווחה שהתקיפה סוכלה ושלא היו נפגעים בנפש או נזקים. הסוכנות, שמנהלת ומפקחת על תוכנית הגרעין הצבאית והאזרחית של איראן, ממוקמת סמוך למבנה שבו מייצרת טהראן את החיסון האיראני לקורונה. 

ביום ראשון דיווחה הטלוויזיה הממלכתית באיראן שתקלה שהתרחשה בכור הגרעיני בבושהר, הביאה להשבתת חירום באתר הגרעין. בכיר במשרד האנרגיה האיראני אמר בריאיון לטלוויזיה המקומית כי השבתת הכור צפויה להימשך "שלושה עד ארבעה ימים".

 הכור בבושהר (צילום: אי-פי)

מוקדם יותר דווח שאיראן כשלה בשיגור לוויין לחלל ונערכת לשיגור נוסף. גורמים בפנטגון אמרו היום לרשת CNN כי הניסיון העתידי צפוי להתרחש לאחר ניסיון כושל של איראן לשגר עוד לווין, מוקדם יותר החודש.

המאמצים הקודמים שהתרחשו באמצע יוני לא צלחו ועל כן הרפובליקה האיסלאמית ככל הנראה מתכוננת לשיגור נוסף בעתיד הקרוב. לפי תמונות לווין שמגיעות מהחברות המסחריות פלנט ומקסאר ניכרת פעילות מוגברת בימים האחרונים במתחם על שם ח'ומייני.

על פי מומחים במכון מידלבורי לעניינים בינלאומיים, שניתחו את התמונות, במקום נצפו מכליות דלק ורכבים תומכים שצולמו באתר ב-20 ביוני - שלדעתם מהווים אינדיקטור מרכזי להכנות לשיגור נוסף.

לפני שבועיים דווח בכאן חדשות כי בישראל מוטרדים מאוד מדיווחים לפיהם רוסיה תספק לוויין חדיש לאיראנים שישמש לצרכי מודיעין ואיסוף. גורמי ביטחון הדגישו כי מדובר בשיפור ביכולות האיראניות וביכולת חסרת תקדים לעקוב אחרי בסיסים ישראליים, יעדים אסטרטגיים, יעדים פוטנציאליים ומטרות במזרח התיכון.