מתקני נפט באיראן
צילום: אי-פי

דיווח: יעד התקיפה באיראן שייך לחברה לייצור צנטריפוגות

בניסיון התקיפה לא היו נפגעים בנפש או נזקים • בטהראן טוענים שבוושינגטון הסכימו גם להוריד בכירים איראנים מהרשימה השחורה של הממשל האמריקני
גילי כהן ובן יניב
23 ביוני 2021
12:59
עודכן ב 20:07

כלי תקשורת באיראן דיווחו הערב (רביעי) כי המבנה שעמד במרכז ניסיון התקיפה מוקדם יותר באיראן שייך לחברה מקומית לייצור צנטריפוגות. על פי הדיווחים, מדובר במפעל של חברת TESA, היחיד שמייצר צנטריפוגות במדינה ונמצא תחת עיצומים אמריקניים.

מוקדם יותר דווח כי יעד התקיפה שבוצעה באמצעות מל"ט היה בניין הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, שנמצא בעיר כרג' מערבית לטהראן. הטלוויזיה האיראנית דיווחה שהתקיפה סוכלה ושלא היו נפגעים בנפש או נזקים.

הבוקר טענו באיראן שארצות הברית הסכימה להסיר את כל הסנקציות שנוגעות למגזרי הנפט והספנות, במסגרת חידוש הסכם הגרעין. עוד נטען שבוושינגטון הסכימו להוריד בכירים איראניים מהרשימה השחורה של הממשל האמריקני. 

ראש לשכתו של נשיא איראן, מחמוד ואזי, אמר שהמשא ומתן עם המעצמות על החזרה להסכם נמצא בשלב מתקדם, ושהוסדרו בין הצדדים העניינים הכלכליים הנוגעים להסרת העיצומים. בד בבד, שר החוץ של גרמניה הייקו מאס העריך שיש סיכוי להגיע לחתימה על הסכם גרעין בקרוב, גם לאחר חילופי השלטון באיראן. 

ביום שני הבטיח נשיא איראן הנכנס אברהים ראיסי שהעיצומים יוסרו בקרוב. במסיבת עיתונאים ראשונה שקיים מאז נבחר ביום שבת הוא ציין כי "מדיניות הלחץ המקסימלי על איראן אינה אפקטיבית". 

הראיסי של איראן | האזינו לעוד יום