"משמר הלילה" המשוחזר במוזיאון הלאומי של הולנד, היו
צילום: רויטרס

בסיוע בינה מלאכותית: "משמר הלילה" של רמברנדט שוחזר לגודלו המקורי

היצירה שהושלמה בשנת 1642 מוצגת החל מהיום במוזיאון הלאומי של הולנד. עבודת השחזור נשענה על יצירותיו האחרות של האמן ההולנדי, ועל עבודת שחזור שביצע לה אמן בן תקופתו
רם ברנדס
23 ביוני 2021
18:03

לראשונה זה 300 שנה הוצג היום (רביעי) לציבור הרחב ציורו הידוע של האמן ההולנדי רמברנדט "משמר הלילה" בגודלו המקורי, בצירוף חלקים ששוחזרו בסיוע בינה מלאכותית. יצירת האמנות מוצגת בתערוכה חדשה במוזיאון הלאומי של הולנד, הרייקסמוזיאום באמסטרדם.

רמברנדט השלים את היצירה בשנת 1642, המתארת את המיליציה של קפטן קוך, שפוקד על חייליו לצאת לפעולה. על אף שכיום מדובר באחת מיצירות האמנות הבולטות ביותר בתור הזהב של הולנד, בשנת 1715 נחתכו ארבעת צלעותיה מסיבה שאינה ידועה . הרצועות שהוסרו לא נמצאו מעולם, והמשחזרים נעזרו בשחזור שלהן שביצע אמן בן תקופתו של רמברדנט, בשילוב עם עבודותיו האחרות של האמן המקורי.

"זה אף פעם לא יהיה כמו הדבר האמיתי, אבל זה בהחלט מעניק לצופה תובנה חדשה על היצירה", אמר מנהל רייקסמוזיאום טאקו דיביטס. הודות לשחזור, דמותו של הקפטן אינה ניצבת עוד במרכז היצירה. רוברט ארדמן, המדען הבכיר של המוזיאון סיפר שטכנולוגיית הבינה המלאכותית ידעה אף לשחזר את סדקי הצבע ביצירה, שנגרמו בה במרוצת השנים. "אני חושב שטכניקה תמיד תוכל להשתפר", סיפר.

תגיות:
הולנד