-
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

אש: החובה לעטות מסכות במקומות סגורים - מתחילת השבוע הבא

ממונה הקורונה: ההתפרצות מתפשטת למקומות נוספים - כפר סבא, רמלה, הרצליה וערים נוספות • משרד הבריאות: נמצאו סימנים להימצאות הזן ההודי בביוב באשקלון, חשש שתושבים נדבקו • כ-50% מהמאומתים לקורונה ששבו החודש מחו"ל - מחוסנים • בנימינה הפכה ליישוב אדום
כתבי כאן חדשות
24 ביוני 2021
07:22
עודכן ב 18:41

צפו בחדשות הערב

לאחר שבמשרד הבריאות העריכו היום (חמישי) שחובת עטיית המסכות בחללים סגורים תיכנס לתוקף ביום ראשון, ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר בתדרוך לעיתונאים כי "המלצתנו היא לעטות מסכות כבר כעת, בתחילת השבוע הבא זאת תהיה חובה".

אש הורה להיערך לכך ולהשלים את העבודה הנדרשת להוצאת הצו. בתדרוך אמר אש כי מחצות אובחנו נכון לשעה 17:00 - 123 מאומתים. אש ציין שההתפרצות מתפשטת למקומות נוספים - כפר סבא, רמלה, הרצליה וערים נוספות, והסביר כי המשימה היא לקטוע את שרשאות ההדבקה. 

בד בבד, הערב עדכן משרד הבריאות כי נמצאו סימנים להימצאות הווריאנט ההודי בביוב באשקלון - והחשש הוא שתושבים נדבקו. בהודעה שפרסם המשרד פנה לתושבי העיר ללכת להיבדק לקורונה במקרה של הימצאות אחד התסמינים המוכרים. "באשקלון מספר המאומתים נמוך ביחס לממצאים שנוטרו בביוב. לכן אנו מבקשים מהציבור ללכת להיבדק, כדי למנוע התפרצות".

לאחר ההודעה, ביקשו בעיריית אשקלון להדגיש כי מי השתייה בעיר בטוחים לשימוש. "אין קשר בין מערכת המים לביוב ולכן אין חשש להידבקות באמצעות מי שתייה. פועלים להקמת מתחם בדיקה נוסף ברחבי העיר".

שר הביטחון בני גנץ האריך את פעילותה של מפקדת אלון עד ספטמבר. ראש קבינט המומחים המייעץ לקבינט הקורונה, פרופסור רן בליצר, אמר שיישובים נוספים יצטרפו לבנימינה ויהפכו לאדומים בימים הקרובים. "בלי הצלחה בטיפול בנתב"ג ובטיפול במאומתים ובמבודדים - לא נעצור את ההתפשטות", אמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם פרופ' רן בליצר

מנתוני משרד הבריאות, שפורסמו מוקדם יותר, עלה כי מספר המאומתים הגדול ביותר בחודש האחרון היה בקרב החוזרים מרוסיה. 38 מהחוזרים מהמדינה נמצאו מאומתים עד עשרה ימים ממועד הכניסה, יותר ממחצית מהמאומתים היו מחוסנים. מאיחוד האמירויות נכנסו ארצה 23 חולים מאומתים. 82.6% מבין המאומתים שנכנסו מהאמירויות היו מחוסנים. בסך הכול בחודש האחרון נכנסו לישראל 215 מאומתים שחזרו מחו"ל. 54% מהם מחוסנים.

במערכת החינוך נרשמה מאתמול עלייה של 87 במספר התלמידים ואנשי הצוות שנמצאו חיוביים לקורונה. נכון להיום ישנם 365 תלמידים ואנשי חינוך מאומתים, 7,226 נמצאים בבידוד - 1,076 מהם נכנסו אתמול.

לפי דוח של משרד הבריאות, מספר המתים מקורונה מתחילת המגפה היה גבוה פי חמישה ביישובים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך. הבדלים משמעותיים בתמותה נרשמו גם בין החברה הכללית לבין החברה החרדית והערבית.

כותבי הדוח ציינו כי בגל הראשון, בולטת עלייה בתמותה בחברה החרדית לעומת שאר האוכלוסייה, וכי במבט על כל גלי התחלואה, ניכר שיעור גבוה ביותר של מתים באוכלוסייה הערבית, על אף ששיעור התחלואה באוכלוסייה זו לא היה גבוה משמעותית מהשיעור באוכלוסייה הכללית. עוד עלה כי רשימת היישובים עם שיעורי התמותה הגבוהים ביותר כוללת את מודיעין עילית במקום הראשון, העיר בה היה גם שיעור המאומתים הגבוה ביותר, ואת היישובים הערביים. 

השתתפו בהכנת הידיעה: ורד פלמן, נוב ראובני, דקלה אהרן שפרן ולירן כוג'הינוף