ח"כ אורבך באביתר
צילום: נדב גולדשטיין, TPS

ח"כ אורבך התחרט ‏ברגע האחרון - לא יעביר לשכתו לאביתר

ניר אורבך, חבר סיעתו של רה"מ בנט, יצא נגד פינוי המאחז • אלוף פיקוד מרכז דחה בתחילת השבוע את הערעור שהגישו תושבי אביתר נגד הפינוי
כרמל דנגור
24 ביוני 2021
12:17
עודכן ב 14:06

ח"כ ניר אורבך שהחליט להעביר היום (חמישי) את לשכתו למאחז הבלתי חוקי אביתר, התחרט ברגע האחרון. חבר מפלגתו של ראש הממשלה נפתלי בנט יצא נגד פינוי המאחז.

אלוף פיקוד מרכז, תמיר ידעי, דחה בתחילת השבוע את הערעור שהגישו תושבי אביתר, והפינוי יתאפשר החל משבוע הבא. לדבריו, העובדה כי תושבי המאחז המשיכו בבנייתו, אחרי הוצאת הצו שאוסר על כך, היא "התנהלות בוטה וחמורה ביותר שמצביעה על חוסר תום לב, ותורמת להפרת הסדר הציבורי ושלטון החוק באזור".

בדחיית הערעור הוצגו מספר נימוקים, ובראשם: "המאחז הוקדם בניגוד לחוק, ואין למקימיו זכות על הקרקע". עוד נכתב כי ‏האדמות עליהן הוקם המאחז אינן אדמות מדינה, והטענות על כך שניתן להסדיר את המאחז - אינן מבוססות. נימוק נוסף הוא שהקמת המאחז גרמה לערעור היציבות הביטחונית באזור, ומחייבת הקצאת כוחות רבים (צה"ל, משטרה) שמוסטים ממשימות מבצעיות אחרות.

בשבוע שעבר הוטל על אביתר צו צבאי שמאפשר לפנות את המאחז כולו תוך שמונה ימים מרגע חתימתו. תושבי המקום קיבלו הארכה לצורך הגשת ערעור על הצו, והגישו אותו ביום חמישי שעבר, רגע לפני שפינוי אפשרי נכנס לתוקף. אותו ערעור, כאמור, נדחה אמש על הסף.