מפעל גרעין איראני
צילום: אי-פי

התקיפה המסתורית באיראן - דומה לפעולה שיוחסה לישראל בלבנון ב-2019

טרם ברורה מידת הנזק בתקיפה אתמול • בכיר אמריקני: יודעים שלישראל יש דעה שונה משלנו על הסכם הגרעין, המטרה - למנוע נשק גרעיני
גילי כהן ומאיה ראכלין
24 ביוני 2021
21:26

התקיפה המסתורית באיראן: בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (חמישי) כי הפעולה דומה מאוד למתקפה שהתבצעה בביירות בשנת 2019, שעליה נטען כי בוצעה בידי ישראל. בתקיפה אז בלבנון נעשה שימוש ביכולות טכנולוגיות מתקדמות, שאפשרו להשתלט מרחוק על רחפנים שנמצאים בשימוש חיזבאללה, והביאו להרס רב במתקן משמעותי לארגון. מידת הנזק שנגרם בחבלה באיראן אינה ברורה. 

במקביל, בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר היום בתדרוך לעיתונאים על שיחות הגרעין עם איראן כי הם "יודעים שלישראל יש דעה שונה משלנו על הסכם הגרעין. המטרה המשותפת היא למנוע מטהראן נשק גרעיני".

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הערב בטקס מסדר הכנפיים בבסיס חצרים כי "לכל ראשי הממשלה ישנה חובה מקודשת - לא נאפשר איום קיומי על מדינת ישראל". בטקס בבסיס חיל האוויר בחצרים, בו ציינו 40 שנה לתקיפת הכור הגרעיני בעיראק, אמר בנט כי "השנים עוברות ואויבינו משתנים ומתפתחים. אז עיראק, היום איראן. רמת התחכום והנחישות של הצד השני עלתה, אבל אויבינו יודעים, לא מהצהרות אלא ממעשים, שאנחנו נחושים פי כמה, מתוחכמים פי כמה, ולא מהססים לפעול כשצריך".

הניו יורק טיימס דיווח הלילה כי מפעל הצנטריפוגות שהותקף אתמול ונגרם לו נזק אתמול מערבית לטהראן, היה ברשימת המטרות האפשריות לתקיפה שישראל הציגה לממשל טראמפ בתחילת השנה שעברה. גורם סיפר לעיתון כי נראה שכטב"מים המריאו מתוככי איראן, סמוך לאותו מפעל, ופגעו במבנה.

אתמול כלי תקשורת באיראן דיווחו שהמבנה שעמד במרכז ניסיון התקיפה באיראן שייך לחברה מקומית לייצור צנטריפוגות. על פי הדיווחים, מדובר במפעל של חברת TESA, היחיד שמייצר צנטריפוגות במדינה ונמצא תחת עיצומים אמריקניים.