-

ניסיון פיגוע דקירה: פלסטיני חמוש בסכין נוטרל ליד יצהר

מחבל חמוש בסכין נורה בידי רכז הביטחון - ונפצע. אין נפגעים ישראלים • יותר מאלף פלסטינים מתפרעים ליד מאחז אביתר, דיווחים על 3 פצועים בקרבם
כרמל דנגור, עומרי חיים ואיתי בלומנטל
25 ביוני 2021
17:25

פיגוע דקירה סוכל היום (שישי) ביצהר לאחר שפלסטיני חמוש בסכין נוטרל בידי רכז הביטחון. אין נפגעים ישראלים. 

הסכין שבה ניסה להשתמש המחבל

במקביל, יותר מאלף פלסטינים מתפרעים  ליד המאחז אביתר בשומרון. הם מיידים בקבוקי תבערה ואבנים לעבר המקום ושורפים צמיגים. לוחמי צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות. הפלסטינים דיווחו על שלושה פצועים. 

המאחז צפוי להיות מפונה בשבוע הבא לאחר שאלוף פיקוד מרכז, תמיר ידעי, דחה בתחילת השבוע את הערעור שהגישו התושבים, והפינוי יתאפשר החל משבוע הבא. לדבריו, העובדה כי תושבי המאחז המשיכו בבנייתו, אחרי הוצאת הצו שאוסר על כך, היא "התנהלות בוטה וחמורה ביותר שמצביעה על חוסר תום לב, ותורמת להפרת הסדר הציבורי ושלטון החוק באזור".

בדחיית הערעור הוצגו מספר נימוקים, ובראשם: "המאחז הוקדם בניגוד לחוק, ואין למקימיו זכות על הקרקע". עוד נכתב כי ‏האדמות עליהן הוקם המאחז אינן אדמות מדינה, והטענות על כך שניתן להסדיר את המאחז - אינן מבוססות. נימוק נוסף הוא שהקמת המאחז גרמה לערעור היציבות הביטחונית באזור, ומחייבת הקצאת כוחות רבים (צה"ל, משטרה) שמוסטים ממשימות מבצעיות אחרות.

בשבוע שעבר הוטל על אביתר צו צבאי שמאפשר לפנות את המאחז כולו תוך שמונה ימים מרגע חתימתו. תושבי המקום קיבלו הארכה לצורך הגשת ערעור על הצו, והגישו אותו ביום חמישי שעבר, רגע לפני שפינוי אפשרי נכנס לתוקף. אותו ערעור, כאמור, נדחה אמש על הסף.