יוסף ונואל ג'רושי

חשד לרצח משולש בגליל: יוסף, נואל וריאן ג'רושי נורו למוות במכוניתם

בתם בת ה-9 נפצעה בינוני באירוע • רכב שרוף ובו קלצ'ניקוב נמצא סמוך לזירה • אלמונים פתחו הלילה באש לעבר מסעדת "כביש 90"
אורלי אלקלעי והדס גרינברג
26 ביוני 2021
12:13
עודכן ב 20:09

הרצח המשולש בצפון: כיוון חקירה המרכזי והיחיד של ימ״ר מרכז הוא כי רצח בני משפחת ג'רושי נעשה בעקבות סכסוך בתוך המשפחה. היעד היום (שבת), יוסף ג'רושי, עבר לצפון לפני כחודש וחצי עם משפחתו מרמלה לדיר חנא, בגלל איומים עליו ועל משפחתו בעקבות הסכסוך במשפחה.

אחיו של יוסף, זייד ג'רושי, בכיר במשפחה, ירד למחתרת לאחר שנחשד ברצח של חאתם ג'רושי (בכיר גם הוא ובן טיפוחיו של זייד) בדקירות לפני חודש וחצי בהר הבית. במשטרה בוחנים שימוש באמצעים טכנולוגיים נוספים מיחידות נוספות במשטרה מלבד ימר מרכז שהחקירה הועברה אליה.

יוסף ג'רושי בן ה-58, אישתו נואל בת ה-46 וביתם ריאן בת ה-16 נורו למוות היום במכונית שבה נסעו בכביש 806 סמוך לצומת עילבון שבגליל. חובשים ופרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום קבעו את מותם. ביתם הנוספת, בת 9, שהייתה במכונית גם היא נפצעה בינוני והועברה בהכרה מלאה לבית החולים פוריה בטבריה. המשפחה, תושבי רמלה שעברו לפני כחודש לכפר דיר חנא.

רכב שרוף ובתוכו קלצ׳ניקוב נמצא שעה קלה לאחר מכן סמוך לזירת הירי. לפי החשד מדובר ברכב שממנו נורו היריות. מחקירה ראשונה עולה כי היורים עקבו אחר הגבר שהיה יעד לחיסול. הם נצמדו למכונית המשפחתית, גרמו לנהג לעצור את הרכב ואז יצאו ממכוניתם, ירו אל הרכב מטווח אפס בנשק אוטומטי ונמלטו מהמקום. כוחות משטרה בסיוע מסוק סורקים אחר היורים.

הערכה היא שיוסף שילם בחייו על נקמת דם בתוך המשפחה. לפני כחודש בהר הבית נדקר למוות חאתם ג'רושי על ידי בן דודו זייד, אחיו של יוסף. לכן יוסף עזב את רמלה עם בני משפחתו מחשש לנקמת דם. כעת חוששים שתהיה הסלמה ומעגל הרצח יגבר בתוך המשפחה. אחד מבני המשפחה אמר לכאן חדשות: "לא נוגעים באישה ולא בילדים - המחיר יהיה כבד מאוד״.

פרמדיק מד"א עומרי הוכמן שהגיע לזירה סיפר על מה שראה במקום: "המראה היה קשה, ראינו בתוך רכב פרטי שלושה נוסעים מחוסרי הכרה, שני גברים ואישה. הם סבלו מפציעות חודרות בגופם, ביצענו בדיקות רפואיות, הם היו ללא סימני חיים ולצערנו לא נותר לנו אלא לקבוע את מותם במקום. ילדה כבת 12 הייתה מחוץ לרכב, היא הייתה נסערת וסבלה מפציעות חודרות, הענקנו לה טיפול רפואי תוך שאנחנו מנסים להרגיע אותה ופינינו אותה לבית החולים כשהיא לבדה ומצבה בינוני ויציב".

הוועד הארצי של ראשי הרשויות הערביות בישראל אמר בתגובה לאירוע: ״שוב ההפקרות משתוללת ושוב נשק שנמצא בידי עבריינים גובה חיי אדם. על הממשלה החדשה לתת את הדין ולעצור את הטירוף מייד. חיינו לא יהיו יותר הפקר, לא רוצים יותר לשמוע דיבורים שקוראים לפעולות מיידיות״. על פי נתוני המעקב של יוזמות אברהם מתחילת השנה נרצחו 47 ערבים, בהם 39 אזרחי המדינה. 

לפנות בוקר אלמונים פתחו באש על מסעדת "כביש 90" בצומת מחניים וגרמו נזק רב למקום. לפי בעלי המסעדה, התוקפים המתינו לכיבוי האורות במקום, ואז פתחו באש מנשק אוטומטי. באותו הזמן שהו כמה מעובדי המסעדה במקום, אך כיוון שהיו בחלל אחורי, איש לא נפגע. 

המשטרה פתחה בחקירת המקרה, ולפי הערכות מדובר בפעילות שמקדימה ניסיון לסחיטת דמי חסות. אף על פי כן, בעל המסעדה אמר לכאן חדשות: "אין לי סכסוך עם אף אחד, מעולם לא קיבלתי בקשה לפרוטקשן". 

בחודש ינואר ערכה המשטרה מבצע רחב היקף בהשתתפות 300 שוטרים כנגד פשיעה שמקורה בטובא-זנגרייה. במשטרה אמרו אז שהכפר, הסמוך למחניים, הוא הבסיס לפעולות הפשיעה המאורגנת וגביית דמי החסות בצפון.