-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

תמונת מצב עדכנית | הזווית

המסכות שוב כאן ואיתן גם העדכונים על מספר המאומתים היומי. כשהיישובים מצהיבים בזה אחר זה והדיווחים על תלמידים שנשלחים לבידוד חוזרים לחיינו, במשרד הבריאות שוקלים להטיל עוד הגבלות. אלא שנכון לעכשיו שר הבריאות מתנגד לכך. כך או כך, מצבו טוב מזה של מקבילו הבריטי שאיבד את משרתו כשלא שמר על מגבלות הריחוק (ועוד כמה דברים)
הזווית
27 ביוני 2021
07:13

"שוב היא כאן ושוב הכול כמו מהתחלה"? 40 שנה מאז שהפזמונאי המנוח עלי מוהר כתב את המילים הללו, בימים האחרונים נדמה שהן מקבלות משמעות חדשה ואקטואלית מתמיד. אם לפני כמה שבועות הסתכלנו בהתנשאות מסוימת על מדינות שעדיין נעות בין סגרים להקלות, מקפידות על מסכות, נמנעות מהתקהלויות ונלחמות על חיסונים, הרי שהמצב כך נראה, הולך ומשתנה.

ביום שישי בצהריים הודיע משרד הבריאות בבהילות על חזרתה של חובת עטיית המסכות בחללים סגורים. בנוסף, הומלץ על עטיית מסכות ושמירת מרחק בהתקהלויות המוניות. על פי נתונים שפרסם המשרד בצאת השבת, גם אתמול, יום שישי ברציפות, אובחנו ברחבי הארץ יותר ממאה מאומתים חדשים לנגיף קורונה, וישנם יותר מאלף חולים פעילים. כן, קבוצת הטלגרם של משרד הבריאות אינה עוד על מצב "השתק" והדיווחים על יישובים ש"מצהיבים" או על תלמידי בתי ספר שנשלחים לבידוד חזרו לשגרה. 

אמש דווח בחדשות השבת בכאן 11 כי גורמים במשרד אומרים שישראל התרחקה ממצב של חסינות עדר שבו הייתה לפני התפרצות הזן ההודי של הנגיף. על פי הדיווח, בפורום המומחים של ממונה הקורונה אמרו כי צריך עוד 700 אלף מחוסנים כדי להגיע לחסינות עדר ולחזור למצב שבו הייתה ישראל לפני ההתפרצות. בנוסף, פרסמה אמש ראש תחום הבריאות של כאן חדשות קטי דור כי במשרד הבריאות מתלבטים אם להמליץ על מגבלות נוספות בהתאם לעלייה במספר המאומתים, או רק אם תהיה עלייה במספר החולים במצב קשה.

מנגד, אמר אמש שר הבריאות ניצן הורוביץ בריאיון למיכל רבינוביץ' כי "אנחנו לא דורשים כרגע הגבלות חדשות. המטרה שלנו היא לצמצם תחלואה, אבל לא בהכרח לנקוט בצעדים שישבשו את שגרת החיים". הורוביץ הוסיף כי הזן החדש של הקורונה מדבק בצורה מהירה, ויש עדיין 3.5 מיליון ישראלים שאינם מחוסנים.

מוקדם יותר אמר אתמול מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי כי עד 9 ביולי יחוסנו בני נוער ומבוגרים, כדי שיהיה אפשר להשלים את מתן מנת החיסון השנייה עד תום תפוגת החיסונים הקיימים. בריאיון לשלום קיטל בתוכנית יומן השבוע בכאן רשת ב הוסיף פרופ' לוי כי "על פי החישובים שלנו – לא יחסרו לנו חיסונים".

פרופ' לוי הוסיף כי משרדו קובע קווי דרך לפיהם ידרוש במידת הצורך להטיל מגבלות נוספות כמו מניעת התקהלות וחזרת חלק מהפעילויות רק למחוסנים או לבעלי בדיקה ששוללת הידבקות. "בשל כך שאנחנו מחוסנים ושאנחנו עם מנגנונים לבדוק את הדברים, אני מקווה שהעליות והמורדות לא יהיו כאלה שיביאו אותנו למראות של תקופת הסגרים", הוא סיכם.

בתוך כך, מנהלת המכון למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא, פרופ' גליה רהב, ניסתה לצנן מעט את "ההיסטריה". בריאיון לאסף ליברמן בתוכנית "הכול פוליטי" בכאן 11 אמרה: "אין היסטריה. אומרים מה יש, ויש עלייה בנדבקים, אבל לא עושים סגר או סוגרים בתי ספר". פרופ' רהב הוסיפה כי "בתי החולים ריקים מחולים, אבל אנחנו רוצים למנוע את מה שהיה". בנוסף ציינה שישנם 700 אלף ישראלים שעדיין אינם מחוסנים.

אז מה בתכנון בימים הקרובים? היום יכונס לראשונה קבינט הקורונה החדש לדיון באפשרות לנקוט עוד צעדים, נוסף על החובה לעטות מסכות בחללים סגורים. בעקבות העלייה בתחלואה, ראש הממשלה נפתלי בנט הציב בסוף השבוע יעד של שילוש מספר המתחסנים, כאשר המטרה היא להגיע ל-30 אלף מדי יום. וכן, מגבלות הריחוק החברתי חזרו לחיינו בענק. ספרו את זה לשר הבריאות הבריטי שלמד בסוף השבוע על בשרו שעל אי-שמירה על ההנחיות - עלולים לשלם בתפקיד.