חברי ועדת החקירה לאסון במירון
צילום: דוברות הרשות השופטת

מרים נאור תעמוד בראש ועדת החקירה לאסון במירון

לצד נשיאת העליון לשעבר מונו גם ראש אגף התכנון לשעבר אלוף במיל' שלמה ינאי וראש עיריית בני ברק לשעבר הרב מרדכי קרליץ
תמר אלמוג
27 ביוני 2021
10:09

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר מרים נאור מונתה הבוקר (ראשון) לעמוד בראש ועדת החקירה הממלכתית לאסון במירון, שעל הקמתה הוחלט בשבוע שעבר. מלבדה, מונו לוועדה הרב מרדכי קרליץ, ראש עיריית בני ברק לשעבר, והאלוף במילואים שלמה ינאי. 

בנימוקי ההחלטה על מינויה של נאור, על ידי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, נמסר כי נאור "עתירת ניסיון וידע שיפוטי, כיהנה לאורך שנים בכל ערכאות השיפוט ודנה בתיקים מן המורכבים ביותר שידעה המדינה". על הרב קרליץ נכתב כי הוא בעל ידע רב וניסיון מעשי בתחומי התכנון והבנייה. הוא שימש בעבר כחבר בוועדת טל לגיבוש הסדר גיוס בני ישיבות לצה"ל והוא בעל "בקיאות רבה בהוויה הדתית הנוגעת להילולת רשב"י". 

חברי ועדת החקירה לאסון במירון

האלוף שלמה ינאי שימש בעבר כאלוף פיקוד דרום וכראש אגף התכנון במטכ"ל. את מינויו נימקה חיות בכך שהוא "עתיר ידע וניסיון בתחומי הלוגיסטיקה והתכנון. מאז שפרש מצה"ל עוסק האלוף ינאי בניהול חברות מובילות במשק". כיום משמש ינאי כראש עמותת על"ם - עמותה לנוער במצבי סיכון.

שר הביטחון בני גנץ בירך על מינויה של נאור לראשות הוועדה: "הנשיאה נאור היא דמות ממלכתית ושיפוטית מהבכירות במדינת ישראל ואני בטוח שהוועדה בראשותה תביא למסקנות שיצילו חיי אדם בעתיד".

בהילולת ל"ג בעומר בהר מירון ב-30 באפריל נהרגו 45 בני אדם ונפצעו יותר מ-150 בני אדם. לפני כשבוע, כחודשיים לאחר האסון, הוחלט בישיבת הממשלה על הקמת ועדת החקירה הממלכתית. 

את ההצעה להקמת ועדת חקירה הגיש שר הביטחון בני גנץ. הוועדה תחקור את השתלשלות האירוע ותקבע ממצאים ומסקנות. היא צפויה להתייחס גם למעגלי קבלת ההחלטות שהובילו לאישור האירוע וקביעת המתווה שאושר ותנאיו. להנהלת בתי המשפט הוקצו שישה מיליון שקלים וחמישה תקנים זמניים שישמשו להוצאות הוועדה.