המאחז אביתר

לקראת פינויו: במאחז אביתר קוראים לפעילי ימין להגיע

התושבים הודיעו על הקמת עיר אוהלים בהתנחלות החל מהערב: "יחד נדרוש את עצירת תוכנית ההרס" • יו"ר ש"ס דרעי בביקור תמיכה: "זו לא החלטה פרטית של אף אחד, אדרוש מבנט לכנס את הקבינט בנושא" • במערכת הביטחון נחושים לפנות את המקום: "מסכן את היציבות באזור"
כרמל דנגור
27 ביוני 2021
14:10

פינוי אביתר: תושבי המאחז הודיעו היום (ראשון) כי יקימו עיר אוהלים ענקית במקום החל מהערב - ברקע צו הפינוי של אלוף פיקוד מרכז, תמיר ידעי. "הערב בשעה 23:00 נכנס לתוקפו צו האלוף שמאפשר את חסימת והרס היישוב", כך נכתב בהודעה. "נכון לעכשיו אנו מכירים התארגנות מסיבית של כוחות לפינוי והרס, אך עדיין לא ידוע לנו על זמן מוגדר לביצוע".

התושבים קראו לפעילי ימין להצטרף אליהם לעיר האוהלים בדרישה למנוע את פינויים: "יחד נדרוש את עצירת תוכנית ההרס. צריך להראות לממשלה את התמיכה הציבורית האדירה באביתר". 

יו"ר ש"ס אריה דרעי הצהיר כי ידרוש מראש הממשלה בנט לכנס את הקבינט בנושא אביתר, "אסור שההחלטה הזאת תישאר בידי אלוף פיקוד מרכז, זו לא החלטה פרטית של אף אחד". בביקור תמיכה במאחז, יחד עם חברי סיעתו, הוסיף דרעי: "זו נחלת אבותינו. זה לא עניין פוליטי אלא עקרוני והתיישבותי עם השלכות פנימיות משמעותיות על כל האזור. אני גם אבקש שכל האופוזיציה תתייחס לעניין הזה".

במערכת הביטחון נחושים לפנות: "מסכן את היציבות באזור"

ביום שישי, במהדורת "השבוע" בכאן 11, פורסם כי במערכת הביטחון נחושים לפנות את המאחז שבשומרון. שר הביטחון בני גנץ קיים בשבוע החולף דיונים בנושא, והגישה שלו היא לפנות את המקום כמה שיותר מהר, תוך ניסיון להגיע להידברות עם התושבים כדי להימנע מפינוי אלים.

בשבוע שעבר התקיימו הפרות סדר גדול באזור, שהפך לנקודת חיכוך מרכזית בין ישראל ובין הפלסטינים. גורמי ביטחון אמרו לכאן חדשות: "המאחז אביתר הפך למוקד שמסכן את היציבות הביטחונית ביהודה ושומרון. שישה פלסטינים נהרגו בהפרות סדר בחודש האחרון".

השבוע להגיש המתנחלים בג"ץ, ומיד אחרי מתן התשובה של בית המשפט ניתן יהיה להתחיל בפינוי. גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות: "היה צריך לפנות את אביתר לפני חודש". באביתר מתגוררות 50 משפחות ב-50 מבנים, כולל גן ילדים ובית כנסת. הוא הוקם לפני כחודשיים בתגובה לרצח יהודה גואטה בפיגוע בצומת תפוח