הדיון בוועדה המסדרת, היום

מחשש להפסד: הקואליציה דחתה את ההצבעה על חוק האזרחות בוועדה המסדרת

"יא זבלה, לך לעזאזל": מהומה פרצה בוועדה המסדרת. חברי הכנסת היו אמורים להצביע אם להעביר את החוק לוועדת חוץ וביטחון ולקדמו • השרה איילת שקד מתכננת להמשיך ולהעלות את החוק לאישור הכנסת, גם אם ייפסל בהתחלה
זאב קם ומיכאל שמש
27 ביוני 2021
15:31
עודכן ב 21:50

מחשש להפסד בהצבעה, הקואליציה דחתה היום (ראשון) את ההצבעה בוועדה המסדרת על העברת חוק האזרחות לוועדת חוץ וביטחון, לשם קידומו. מהומה שררה באולם כשחברי כנסת מהאופוזיציה הטיחו בחברי הקואליציה: "פחדנים". בחדשות הערב דווח כי בקואליציה שוקלים לדחות את ההצבעה לשבוע הבא, ולהביא את החוק לדיון ישר במליאת הכנסת. 


הרוחות סערו בוועדה עוד קודם, לקראת הדיון שהיה אמור להתקיים, כשעימות פרץ בין חבר הכנסת ווליד טאהא מרע"ם לחבר הכנסת איתמר בן גביר מהציונות הדתית, עוד בשלב הנאומים המקדימים. ח"כ בן גביר אמר לח"כ עידית סילמן מימינה: "תביאי לווליד טאהא את המסכה שלך". ח"כ טאהא השיב לבן גביר: "יא זבלה, לך לעזאזל. שלא תעז להגיד את השם שלי. תסתום את הפה שלך". בן גביר קרא לו בחזרה: "אתה מחבל. לך מפה. יושבים פה מחבלים בכנסת ישראל".

ח"כ מאי גולן הוצאה מהדיון אחרי שצעקה לעבר ח"כ גבי לסקי ממרצ: "מה את עושה פה בכלל, עוכרת ישראל? את מייצגת מחבלים רוצחים עם דם על הידיים". גם סביב נושא אפשרות הריסת היישוב אביתר התעוררה מהומה. צעקות הוטחו בין חברי הכנסת אורית סטרוק לניר אורבך, עד שסטרוק הוצאה מהדיון. ח"כ וליד טאהא קרא לסטרוק: "מבחינתך זו מצווה להרוס בתי ערבים? תתביישי לך, גזענית".

הוועדה המסדרת התכנסה בין היתר לדיון והצבעה על העברת חוק איחוד משפחות או חוק האזרחות בשמו הנוסף, לוועדת החוץ והביטחון. בכך למעשה יתחיל הליך קידום החוק. האופוזיציה תנסה למנוע את הניסיון להעביר את החוק.

ח"כ דוד ביטן אמר בדיון כי "הקואליציה קיבלה החלטה לדרוס את האופוזיציה". לדבריו, "כשאני הייתי יו"ר קואליציה נתתי לאופוזיציה הרבה יותר ועדות. אתם מובילים פה למלחמת עולם".

ח"כ מיקי זוהר אמר כי הליכוד תתנגד לכך: "סילמן בוחרת להביא את חוק האזרחות בהתראה של כמה שעות כאילו יש באפשרותה להעביר אותו. זה לא יעזור להם, את חוק האזרחות הם יצליחו להעביר רק בתמיכת רע״ם והמשותפת שאותם הם בחרו כבני בריתם הפוליטיים".

קיימת מחלוקת בנוגע לחוק גם בתוך הקואליציה. כל עוד חוק האזרחות לא יעבור בכנסת, שרת הפנים איילת שקד מתכוונת לענות בשלילה באופן פרטני לכל אחת מבקשות איחוד המשפחות שיגיעו אליה. כך פורסם היוםבתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. בנוסף, מתכננת שקד להמשיך ולהעלות את החוק לאישור הכנסת, גם אם ייפסל בהתחלה. בהמשך לכך, היום הודיעה השרה בישיבת הממשלה כי החוק יעלה השבוע להצבעה כלשונו ובלי שינויים. "מצפה מהאופוזיציה לתמוך", אמרה.

שקד נערכת לאפשרות שחוק איסור איחוד משפחות יפול השבוע בכנסת, אם הקואליציה לא תצליח לגייס רוב לתמיכה בחוק. השרה מתכננת למנוע את איחוד המשפחות על ידי הודעות פרטניות לפלסטינים המבקשים לקבל מעמד במסגרת איחוד המשפחות ועל ידי מתן תשובה שלילית באופן אישי לכל אחת ממאות הבקשות שמוגשות למשרדה בכל שנה. בכל שנה מוגשות בערך אלף בקשות לאיחוד משפחות ובכוונת שרת הפנים לדחות כל אחת מהן באופן פרטני ועל ידי כך למנוע את איחוד המשפחות גם ללא החוק.

עוד אמרה שקד בשיחות סגורות: "נביא את החוק פעם אחר פעם להצבעה, גם אם יפול בפעם הראשונה, כדי להביך את הליכוד ואת האופוזיציה ולהראות שהם אחראים לביטולו של החוק. נביא אותו שוב ושוב להצבעה אם הוא יפול השבוע בכנסת".