אילוסטרציה

דוח חריף מבקר את השימוש באיכוני שב"כ בשיא משבר קורונה

האקדמיה הלאומית למדעים: המדינה שגתה כשהעדיפה את אמצעי המעקב. עוד נכתב בדוח כי מדובר באמצעים פולשניים, המידע שנאסף אינו מדויק. "אפשר היה לחייב שימוש ביישומון 'המגן', שנתן הגנה אופטימלית על פרטיותם של האזרחים", קבעו מחברי הדוח
לירן כוג'הינוף
28 ביוני 2021
07:43

דוח חדש של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים קובע כי האמצעים שנקט שב"כ בשיא משבר הקורונה בקיץ שעבר היו פולשניים וכי המידע שנאסף בעזרתם לא היה מדויק. כך פורסם הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

בדוח שבחן את מערכת האיזונים בעיתות משבר לאומי נכתב כי הממשלה שגתה כשהעדיפה את אמצעי המעקב של שב"כ וכי אפשר היה לחייב שימוש ביישומון "המגן" במסגרת התקנות שהסדירו יציאה מהבית בעת משבר הקורונה. עוד נכתב בדוח כי ישומון "המגן" נתן הגנה אופטימלית על פרטיותם של האזרחים, לעומת אמצעי שב"כ שלא יצר איזון טוב בין פרטיות לבין המטרה שנועד לשרת.

שירות עקוב אחריי | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום" עם גילי כהן

הדוח מבקר את פעולות הממשלה הקודמת שלא עודדה את השימוש ביישומון ה"מגן" ואכן לא השתמשו בו, אף שנכתב בקוד פתוח ואפשר לחוקרי אבטחה בלתי תלויים לבחון את היישומון. "הבעיה הייתה שלבד מחוגי המקצוענים בתחום האבטחה בישראל, לא רבים ידעו על כך, ובעקבות זאת היה מספר האנשים שהתקינו אותו במכשיריהם זניח", סיכמו מחברי הדוח. הם הסיפו כי בעתיד כדי לאזן בין פרטיות לשמירה על הביטחון יש להעדיף אמצעים שקופים לציבור ולהתבסס על קוד פתוח.

נוסף לכך קוראים באקדמיה הלאומית למדעים לחשוף בעתיד את תוצאות הבדיקות של אנשי אבטחה בלתי תלויים לפני הציבור ולפרסמן בכל דרך אפשרית, וליצור תמריצים לשימוש בישומונים בטוחים יותר. "אם זה לא ייעשה, תימשך פריסת אמצעי מעקב פולשניים יותר - כמו אלו שבהם משתמש שב״כ - הקלים יותר להתקנה ולשימוש", נכתב.

באקדמיה הלאומית למדעים קבעו בדוח שהוגש למשרדי הממשלה כי היערכות לקראת מצבי חירום מצריכה גיבוש תוכניות סיוע כלכלי, תוך התחשבות בחלשים בחברה. עוד קבעו המחברי כי יש לגבש תוכניות תמיכה בבעלי עסקים קטנים ותוכניות הכשרה מקצועית והסבה מקצועית של עובדים שאיבדו את מקום עבודתם, שתהיינה ישימות ביום פקודה.