פרופ' נחמן אש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר הורוביץ מינה את ממונה הקורונה אש למנכ"ל משרד הבריאות

פרופסור אש יחליף את פרופסור חזי לוי שהודיע אתמול על התפטרותו • משרדי החינוך והבריאות סיכמו: התלמידים ייבחנו בבגרות - ללא מסכות. ההחלטה התקבלה כדי להקל על התלמידים ועל רקע השיעור הגבוה של המחוסנים והמחלימים בקרב תלמידי כיתות י"א-י"ב • רה"מ בנט לבני הנוער: "נותרו 11 ימים, אנחנו במרוץ נגד הזמן - צאו להתחסן"
נוב ראובני ולירן כוג'הינוף
28 ביוני 2021
08:51
עודכן ב 10:15

שר הבריאות ניצן הורוביץ החליט הבוקר (שני) למנות את פרופסור נחמן אש, ממונה הקורונה, לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. פרופסור אש יחליף את פרופסור חזי לוי שהודיע אתמול על התפטרותו. ״מנהל מנוסה שלפני הכל רואה לנגד עיניו בני אדם״, אמר השר על המינוי של אש.

פרופסור אש שימש בעבר קצין הרפואה הראשי בצה"ל, ולאחר שחרורו מילא שורה של תפקידי ניהול בכירים במערכת הבריאות, בהם סמנכ"ל בכיר למידע ומחשוב במשרד הבריאות וראש חטיבת הבריאות של קופת החולים מכבי. מאז נובמבר 2020 עומד פרופסור אש בראש "מגן ישראל" - התוכנית הלאומית למאבק בנגיף הקורונה.

פרופסור אש אמר: "אני מודה לשר הבריאות הורוביץ על האמון ומרגיש זכות גדולה להוביל את מערכת הבריאות המצוינת של מדינת ישראל. עומד בפני משרד הבריאות אתגר עצום בהתמודדות עם תחלואת הקורונה לצד חיזוק מערכת הבריאות בכל תחומי אחריותה. אני מודה לפרופסור חזי לוי על הובלת המערכת בתקופה מורכבת זו ובמיוחד על תרומתו האישית במבצע החיסונים המוצלח בעולם. ומעבר לכך, מודה לו על העבודה המשותפת, החברות והתמיכה לכל אורך הדרך".

התלמידים ייבחנו בבגרות - ללא מסכות

בתוך כך, סיכמה שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון עם המנכ"ל היוצא פרופסור חזי לוי ועם ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס כי התלמידים לא יצטרכו לעטות מסכות בעת בחינת הבגרות. ההחלטה התקבלה כדי להקל על התלמידים במהלך הבחינה ועל רקע השיעור הגבוה של המחוסנים והמחלימים מקורונה בקרב תלמידי כיתות י"א-י"ב - כ-80%.

הובהר כי הבחינות יתקיימו תוך שמירה על כללי הבריאות: שמירת מרחק של שני מטרים בין הנבחנים, שמירה על כללי הריחוק החברתי, שמירה על חדר מאוורר וכללי היגיינה. היום יתקיימו בחינות הבגרות בביולוגיה, ובמהלך השבועות הקרובים יתקיימו גם בגרויות בכימיה, בפיסיקה ובמדעי המחשב. כמו כן, צפויים להתקיים מועדי ב' במקצועות אנגלית ומתמטיקה ומועדי נבצרים.

בנט לבני הנוער: אנחנו במרוץ נגד הזמן - צאו להתחסן

ראש הממשלה נפתלי בנט קרא לבני הנוער להתחסן: "נותרו 11 ימים, אנחנו במרוץ נגד הזמן - צאו להתחסן". בנט הוסיף: "אני יודע כמה אתם רוצים לבלות בקיץ, ואתם תוכלו. גם לי יש ארבעה ילדים בגילאים שלכם, וגם הם רוצים לבלות בקיץ. אנחנו לא רוצים להטיל על אף אחד שום מגבלה, לא על מסיבות, לא טיולים, לא קפסולות - כלום. אבל בשביל זה אתם צריכים לדבר עם ההורים שלכם ולצאת להתחסן כדי שיהיה לנו קיץ נפלא בלי סגרים ובלי הגבלות".


קבינט הקורונה דן אמש בצעדים לצמצום התחלואה נוכח התפשטות הזן ההודי. בתום הישיבה הוחלט כי בשלב זה לא יוטלו הגבלות חדשות. הקבינט קבע כי היעד הוא הגנה מקסימלית על אזרחי ישראל מפני התפשטות הזן ההודי, לצד פגיעה מינימאלית בחיי השגרה. בנוסף, הקבינט קבע כי יש גם להיערך לאיומים עתידיים על ידי בניית תשתיות לאיתור ולטיפול בווריאנטים או נגיפים אחרים.