ישיבת סיעת הליכוד, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: חוק יסוד ההגירה תמורת חוק האזרחות

נשיאות הכנסת החליטה: מ-5 ביולי ניתן יהיה להגיש הצעות חוק פרטיות • לפיד על הניסיונות להעביר את חוק האזרחות: קורא לאופוזיציה להתעשת • מרב מיכאלי: האופוזיציה לא מקיימת דיון ענייני מה טוב למדינה אלא רק מה טוב לנתניהו • עיסאווי פריג': יכול להיות שנצטרך לעשות הקרבה
יערה שפירא, מיכאל שמש
28 ביוני 2021
14:54
עודכן ב 16:54

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בכינוס ראשי מפלגות האופוזיציה כי אם הקואליציה תסכים לקדם את חוק יסוד ההגירה ולהעבירו בקריאה טרומית, תסכים האופוזיציה להאריך בחודשיים את הוראת השעה המונעת איחוד משפחות (חוק האזרחות). "בתנאי שנעביר במקביל את החוק הזה בקריאה טרומית", הבהיר נתניהו. בד בבד, נשיאות הכנסת החליטה כי מ-5 ביולי ניתן יהיה להגיש הצעות חוק פרטיות.

בליכוד מסרו כי אמרו לקואליציה שהם מסכימים להארכה זמנית של חודשיים של הוראת השעה, אם הקואליציה תצביע איתם בהצבעה טרומית בעד חוק יסוד ההגירה ויוקם צוות משותף כדי לחוקק את חוק היסוד תוך כמה שבועות. לדברי היכוד, הקואליציה דחתה את ההצעה. "לכן אנו לא מחוייבים להם" נמסר מהליכוד.

קודם לכן, ברקע הניסיונות להעביר את חוק האזרחות והדיווחים על ביטול ההכרה האמריקנית ברמת הגולן, אמר יו"ר יש עתיד ושר החוץ, יאיר לפיד, כי כשהיה יו"ר האופוזיציה פעל, לדבריו, לפי העיקרון - "להיות אופוזיציה לממשלה ולא למדינה". לפיד הוסיף: "אני קורא למפלגות האופוזיציה להתעשת".

לפיד התייחס לדרך שבה מדברים חברי כנסת מהאופוזיציה ליו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן, לאחר שמיקי זוהר ומאיר פרוש כינו אותה "ילדה". "זה בלתי נסלח, הם חצופים", אמר.

השר עיסאווי פריג' ממרצ התייחס לקשיים הקיימים בתוך הקואליציה, ואמר: "זה לא סוד שהממשלה הזו מאתגרת אותנו. זה לא פשוט לנו. אנחנו לא יכולים לשכוח מאיפה באנו ומה אנחנו". בנוגע לחוק איחוד המשפחות, אמר כי "יש לי בעיה עם חוק האזרחות אבל אדם לא יכול להצביע נגד עצמו. נכון שמרצ הייתה הרבה שנים מחוץ לקואליציה. להיות בקואליציה זה לא אותן מתכון כמו באופוזיציה. אני מצפה מאיתנו לעמוד באתגר חוק האזרחות בימים הקרובים. יכול להיות שנצטרך לעשות הקרבה".

במפלגת העבודה התייחסו לחוק האזרחות גן כן. יושבת הראש מרב מיכאלי אמרה בפתח הישיבה: "משעשע אותי שנתניהו חיכה להיות יו"ר אופוזיציה כדי לקדם חוק יסוד הגירה. אנחנו בדיונים בקואליציה איך נכון לשמור על אופיה היהודי והדמוקרטי של המדינה ואיך לשמור במקביל על דרישות הביטחון. אני מקווה שנגיע לפתרון הטוב ביותר. כשהיינו באופוזיציה הצבענו עניינית לגבי כל נושא שהביאה הממשלה. האופוזיציה לא מקיימת דיון ענייני מה טוב למדינה אלא רק מה טוב לנתניהו".

מחשש להפסד בהצבעה, הקואליציה דחתה אתמול את ההצבעה בוועדה המסדרת על העברת חוק האזרחות לוועדת חוץ וביטחון, לשם קידומו. מהומה שררה באולם כשחברי כנסת מהאופוזיציה הטיחו בחברי הקואליציה: "פחדנים". בחדשות הערב דווח כי בקואליציה שוקלים לדחות את ההצבעה לשבוע הבא, ולהביא את החוק לדיון ישר במליאת הכנסת. הבוקר התקיים בוועדה המסדרת דיון בחוק האזרחות גם כן, אך הוא לא נשא פרי, ולא התקיימה הצבעה בסופו.